Amazon Hakkında: Amazon Nasıl Kuruldu?

Amazon Hakkında: Amazon Nasıl Kuruldu?

Haziran 25, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Geçen yazımızda Alibaba.com’un kuruluşunu ve Alibaba ismi nereden gelir, nasıl ortaya çıkmıştır bundan bahsetmiştik. E-ticaret hayatımızın bir parçası. Zira Amazon hakkında dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından bir tanesi demek doğru olur aslında. Gelin hep birlikte Amazon’un doğuşundan bugününe ve kurucusu Jeff Bezos’un hayat hikâyesine doğru şöyle bir yola çıkalım.

Amazon ismi nereden geliyor derseniz aslında bu dev e-ticaret merkezinin ismi bildiğimiz Amazon Nehri’nden geliyor. Jeff Bezos, Wall Street ve Bankers Trust gibi yerlerde yüksek mevkilerde çalışıyordu. Ancak içinde hep internette satış yapma fikri vardı. Bu yüzden genç yaşında bulunduğu konumu bıraktı ve online platformda satış yapmak için kolları sıvadı. Önceleri New York’ta oturan Jeff Bezos ve eşi Mckenzie Seattle’a taşındı. 1994 yılında Jeff Bezos, eşi McKenzie ve arkadaşıyla birlikte Seattle’daki evinin garajında “Cadabra” adıyla bir online kitap satış platformu kurdu.

Ancak Cadabra isminin insanlara kadavrayı çağrıştıracağını ve bu durumun hiç de iyi olmayacağını düşünerek bu isimden vazgeçti. Alfabenin ilk harfi olan A ile ilgili bir şirket ismi düşünüyordu Jeff Bezos. Bunun için sözlüğü açtı ve A harfindeki kelimeleri tek tek aradı. “Amazon” kelimesi ona Amazon Nehri’nin büyüklüğünü hatırlatmıştı. Bundan dolayı önceden Cadabra olan şirketinin ismini öncelikle Relentless, ardından Amazon olarak değiştirdi. Jeff Bezos, kuruluşundan bir sene sonra internetin de hızla yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Amazon’u online platforma Amazon.com olarak sundu. Amazon.com’un yeni açıldığı zamanlarda internet sitesi sade görünümdeydi. Ancak ziyaretçiler için çekicilik ve tasarım önemli bir faktör olduğundan Tom Alburg adında bir yatırımcı Amazon’a yüklü bir miktarda yatırım yaptı ve Amazon.com’un iyi bir görünüme sahip olmasına yardımcı oldu.

Amazon nasıl kuruldu genel hatlarıyla bahsettik. Anbean yükselişe geçen Amazon şirketi ne satıyor biraz da bundan söz edelim.

Amazon Hakkında : Amazon Şirketi Ne Satıyor?

amazon şirketi ne satıyor

Kaynak

Amazon şirketi ilk kurulduğunda online kitap satış platformuydu. İlk kurulduğu zamanlarda günde yarım düzine sipariş alıyordu Amazon. Kuruluşundan kısa süre sonra bir online kitap satıcısından müzik CD, elektronik eşya, oyuncak, ev &bahçe ürünleri, müzik enstrümanları, ofis ürünleri, evcil hayvan ürünleri, spor ürünleri, mobilya, mücevher, mutfak eşyası, elbise, ayakkabı  ve Amazon’un logosundaki A’dan Z’ye çizilen ok gibi aklınıza gelebilecek her şeyi bünyesine katan bir satıcı haline geldi. Tabii ki teknoloji her an ilerledikçe e-kitap dediğimiz basılı kitapların yerini alan teknoloji ürünü Kindle’ı sürmesi 2011 yılında Amazon’un en büyük yeniliği oldu. Kindle satışıyla birlikte Jeff Bezos, Amazon’u daha da büyüttü ve bu ürün satış rekorları kıran bir ürün oldu.

Günümüzde Amazon, bulut tabanlı depolama ve bilgi işlem hizmetlerinin yanı sıra yıllık abone olunması şartıyla film ve müzik indirme servisine sahiptir. Aynı zamanda Alexa’yı unutmamak gerekir. Çünkü Alexa denilen bu ürün ev hanımları için büyük kolaylık sağlayan ve Amazon’un başarılı ürünlerinden bir tanesidir. Bunun yanı sıra Amazon, AmazonBasics adını verdiği marka ile USB kablosu ürünleri satmaktadır.

Amazon şirketi ne satıyor dediğimizde kuruluşundan günümüze her şeyi satabilir hale geldi. Dünyanın sayılı e-ticaret platformu Amazon, dışarıdaki diğer şirketlerin ürünlerini de sattığı gibi aynı zamanda e-ticarete adım atan girişimcilerin mağaza kurarak ürün satmalarına da teşvik etmektedir.  Amazon’un günümüze başarılarla gelmesi elbette kolay olmadı. Bakalım kurulduğu zamandan bu yana Amazon’un gelişimi nasılmış?

Amazon Hakkında :Amazon’un Gelişimi

Amazon’un gelişimi, kurulduktan 1 ay sonra çok sayıda kitap siparişi alarak dünyaya açılmakla başladı. Müşteri odaklı çalışma ve trendlere uyma stratejisi aslında Amazon’u başarıya götüren önemli bir etkendi. Yani Jeff Bezos’a göre “az laf, çok iş” idi. Jeff, pazarlama harcamalarını kısıtladığı doğrultuda müşteri memnuniyetini arttırdı. Böylelikle başarı da Amazon’u yakaladı. Hatta müşteri memnuniyetine örnek olarak bir hikaye de vardır. Amazon’dan oğluna Play Station 3 hediye etmek isteyen bir adam, verdiği siparişin üzerinden 4 gün geçmesine rağmen ürünü teslim alamadığını Amazon müşteri hizmetlerine bildirdi. Müşteri temsilcisi ise ürünün bir sonraki gün kesinlikle gönderileceğini söyledi. Bunun üzerine adam ne kadar ödeyeceğini sordu ve adamın temsilciden aldığı cevap çok ilginçti: “Hiçbir şey.” Sonrasında adam, New York Times gazetesine Amazon ile ilgili makale yazdı. İşte müşteri memnuniyeti aslında burada önem kazandı.

amazonun gelişimi

Kaynak

Öte yandan, Amazon yapay zeka kullanımına önem verdi. Amazon’un kullandığı yapay zeka sisteminde, kullanıcı Amazon’u ziyaret ettiğinde kullanıcıya uygun olan ürünler direkt olarak göz önüne seriliyor. 21.yüzyılın başlarında pek çok e-ticaret şirketinin çektiği sıkıntılara karşı yeni kurulmuş olmasına rağmen Amazon, e-ticaret pazarına öncülük etti. Teknolojiye ayak uyduran Amazon, üç yıl önce tanıttığı Prime Air projesiyle artık ürünlerini kendi bünyesindeki dronelar ile teslim edeceğini açıkladı. Aynı zamanda işçi yükünü azaltan Kiva isimli robotlar da Amazon’un depolarında çalışarak ürün paketleme gibi işlemlere yardımcı olmaktadır. Böylelikle zamandan da tasarruf sağlanmaktadır.

Amazon hakkında enine boyuna bilgi paylaşımı yaptıktan sonra Amazon kurucusu Jeff Bezos kimdir bir de ona göz atalım.

Amazon Kurucusu Jeff Bezos Kimdir?

amazon hakkında, amazonun kurucusu jeff bezos kimdir, jeff bezos

Kaynak

Asıl adı Jeffrey Preston Bezos olan, dünyanın en zengin üçüncü iş adamı Jeff, 1960’ların ilk yıllarında soğuk bir kış günü Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaletindeki Albuquerque şehrinde dünyaya gelmiştir. Asıl babası Ted Jorgensen, Jeff Bezos doğmadan kaçıp gitmiş ve Jeff biyolojik babasını hiçbir şekilde görmemiştir. Annesi Jacklyn Gise Jorgensen Jeff’i 5 yaşına kadar tek başına büyütmeye çalışmış ve Küba’dan ABD’ye göç eden ve petrol mühendisi olan Miguel Bezos ile evlenmiştir. İkinci babası Jeff’i nüfusuna alarak ona kendi soyadını vermiştir. Daha sonra Jeff Bezos ve ailesi Miami’ye taşınmıştır. Eğitim hayatı oldukça başarılı geçen Jeff Bezos, River Oaks İlköğretim Okulu’nun ardından sadece üstün yetenekli çocukların yer aldığı liseyi birincilikle bitirmiş ve Princeton Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’ne başlamıştır. Bu bölümü de liseyi birincilikle bitirdiği gibi birinci olarak bitirdikten sonra diplomasını 1986 yılında almış ve Fitel firmasında işe başlamıştır.

Jeff Bezos’un Başarı Dolu İş Hayatı

İşe başlamasının üstünden bir yıl geçtikten sonra başarılarından dolayı “teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcısı” olmuştur. Jeff Bezos, Fitel firmasının Londra ve New York şubelerinde çalışan programcı ve analistleri yönetirken tasarım, programlama ve test aşamalarını da denetlemiştir.

İki yılını Fitel firmasında geçirdikten sonra 1988 yılında Wall Street’de yatırım bankası olan Bankers Trust Company’e başlamış ve başlamasının üstünden 10 ay geçtikten sonra başkan yardımcılığına terfi etmiştir. 1990 yılında D.E Shaw Hedge Fon şirketinde yine başkan yardımcısı olarak işe başlamış ve burada tanıştığı eşi Mckenzie Tuttle ile nikâh masasına oturmuştur. D.E Shaw şirketine internette kitap satışı teklif eden Jeff Bezos, teklifi reddedilince D.E Shaw Hedge Fon şirketinden istifa ederek ailesinden ve arkadaşlarından aldığı borçlar ile Amazon.com’u kurma çalışmalarına başlamıştır. Amazon.com’un kuruluşundan sonra 1999 yılında Time dergisi tarafından “Yılın Adamı” ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca 2013 yılında da The Washington Post gazetesini satın almıştır. Bunun yanı sıra havacılık ve uzay araştırmacılığına da merak salan Jeff, Blue Origin adında bir araştırma şirketi kurmuştur. Aynı zamanda “Star Trek Sonsuzluk” filminde de oynamıştır. 2018 yılında ise “modern tarihin en zengin insanı” unvanını almıştır.

jeff bezos, amazon

Jeff Bezos, 1990 yılında evlendiği eşi Mckenzie Tuttle ile 2019 yılının Nisan ayında boşanmış ve 4 çocuk babası, başarılı bir iş adamıdır. Amazon.com, Alexa.com, Goodreads, a9.com, Audible.com, IMDb, Twitch.tv, 43things.com gibi büyük internet platformlarının kurucusudur.

Amazon hakkında bilgi sahibi edinmenin yanı sıra kurucusu Jeff Bezos’u da doğumundan günümüze kadar ele aldık. Amazon son yıllarda yaptığı en büyük atılımlarla dünyanın sayılı alışveriş sitelerinden biri ve e-ticaret platformlarından biri olarak Apple’dan sonra yüksek piyasa değerine sahip ikinci şirket olarak varlığını sürdürmektedir.

0Shares