Elon Musk Projeleri Dünyaya Ses Getiriyor

Elon Musk Projeleri Dünyaya Ses Getiriyor

Temmuz 1, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Kendini bilime ve insanların hayatını kolaylaştırmaya adamış bir dahi olan Elon Musk projeleri ile en başarılı CEO’lar arasında yer almayı başarırken herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Onun için dijital çağın dâhisi desek çok da abartmış olmayız. Fikirleri ile medyada çılgın bir girişimci olarak yer alan Musk, adım adım gerçekleştirdiği projeleri ile bir yandan takdir topluyor bir yandan da bazı fikirleriyle ürkütücü gelebiliyor.

Elon Musk’ın projelerine geçmeden önce kısaca Elon Musk kimdir? Biraz daha yakından tanıyalım. 1971 doğumlu Güney Afrikalı Elon Musk 17 yaşındayken evden ayrılıp Amerika’ya gelmiş, ekonomi ve fizik alanında lisans eğitimleri almıştır. Çocukluğundan beri uzaya meraklı olan Musk Fizik ve Malzeme Bilimi üzerine Silikon Vadisi’nde doktora yapmış ancak tamamlamıştır. Zip2 ve Paypal ilk servetini oluşturan proje ve şirketleriydi. Musk’ın ilgi alanları enerji, internet ve uzaydı. Bu üç ilgi alanı doğrultusunda gündemden düşmeyen Elon Musk projeleri doğdu.

Elon Musk Projeleri Nelerdir?

Elon Musk’ı bu kadar öne çıkaran belki de bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz geleceğin dünyasını çok daha somut bir biçimde olabilir kılacağınız iddia eden söylemleridir. Nasa’nın Ay ve Mars üzerinde yaptığı bilimsel çalışmaları uzaktan izleme aşamasındayken Mars’ta bir yaşam kurmayı fikirden öte neyi nasıl yapacağını anlatması onu bir çılgın olarak göstermiştir.

elon musk

Musk’ın tüm projelerinin ortak noktası insanlık için olası sorunları da göz önüne alarak çok daha iyi bir gelecek planlamaktır. Bunu kendi cümleleriyle de şöyle ifade eder. “Paypal’dan yola çıkarak şöyle düşündüm: ‘İnsan geleceğini en çok etkileyen başka hangi problemlere çözüm getirebilirim’ ve olaya asla ‘Nasıl daha iyi para kazanabilirim’ perspektifinden bakmadım.” Şimdi Elon Musk projeleri neler ve bugün hangi noktadalar detaylarla devam edelim.

 • Yeniden kullanılması mümkün olan roketler tasarlamak
 • Yolcu taşımacılığını hızlandırmak
 • Marsta koloni kurmak. Ki bu da Marsta hayat başlangıcı demek.
 • Bataryaların kapasitesini artırmak.
 • Yapay zeka teknolojilerinde gelişmek.
 • İnternet için uydu ağı oluşturmak
 • Güneş enerji santralleri oluşturmak. Bu durumda kendi elektriğinizi üretmek artık çok kolay.
 • İnsan ve bilgisayar arasında bağlantı kurmak
 • Her yönden ekonomik elektrikli otomobiller tasarlamak
 • Uzay taşımacılığını ekonomik hale getirmek
 • Ay’a turist götürmek

SolarCity: Solaryum Kiremitli Çatılar

solarcity, elon musk projeleri, solar energy

Musk’ın dahiyane projesi SolarCity, 2006 yılında Elon Musk ve kuzenleri tarafından küresel ısınmaya karşı savaşmak üzere kuruldu. Fosil yakıt ve nükleer enerjinin azalmasının kurulmasına vesile olduğu SolarCity şirketi, kurulduğu ilk zamanlarda Amerika’nın en büyük konut güneş enerjisi sağlayıcısı oldu. Konutlar için güneş enerjisini sağlamada başarılı olan şirket, günümüzde Tesla’ya aittir.

Tesla, SolarCity’i aldıktan sonra SolarCity daha da büyümeye başladı ve dünyaya açıldı. Ayrıca elektrikli arabalar için geliştirilen teknoloji olan Powerwall pilleri evlere monte edildi ve evlerin çatılarına Solar Roof yapıldı. Böylece hem evler hem arabalar için enerji üretimi güneşten sağlanan sisteme bağlandı.

Neuralink mi? O da Ne?

Dünyaya ses getiren Elon Musk projeleri arasında yer alan Neuralink, 2016 yılında kuruldu. İnsan beynini yapay zekaya entegre etmeye çalışan nöroteknoloji şirketi Neuralink’in yaptığı çalışmalar tam da bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz cinsten.  Beynimizin makineye bağlanması kablolarla mümkün. Ancak beynimizde milyonlarca nöron var ve beyin makine arayüzü az sayıda nöronu kaydedebiliyor. Beynimiz ve makine arasında gerçekleşen bağlantı sonucunda beynimizde enfeksiyon görülmesi riskinin olduğu söyleniyor. Bu durum da insanlar için potansiyel tehlike oluşturuyor.

neuralink, elon musk projeleri

Neuralink tarafından yapılan yapay zeka robotu DOTA 2 turnuvasına katıldığında turnuvanın en iyi oyuncularından birini pes ettirerek galibiyeti elde etti. Aynı zamanda Elon Musk, yapay zekaların tehlikeli olabileceğinden de endişe duyuyor. Musk, defalarca gerçekleştirdiği röportajlarında sürekli yapay zeka teknolojilerinin insanları etkisi altına alabileceğini dile getiriyor. Elon Musk yapay zeka hakkında şunları düşünüyor:

Gelecekte dünyanın daha temiz bir yer olması yapay zeka tasarlandığında dünyanın temiz olması için çöpleri toplamaya başlayacak. Ancak belki de dünyayı kirletenin insan olduğunu algıladığı anda insanları ortadan kaldırma yolunu da seçebilir.

Bu soruların cevapları henüz ortada yok. Ancak yapay zekalar üzerine bilim insanlarının çalışması halen devam ediyor. Yapay zeka hayatımıza kısmen girdi ve kullanım alanları da her geçen gün artış gösteriyor.

Çılgın Proje Starlink

Elon Musk bu çılgın projeyle dünyanın yörüngesine 42 bin uydu yerleştirerek dünyanın en ücra köşesine dahil her yere mevcut internet hızının iki katı hıza sahip yani 1 Gigabit hızında internet ağı oluşturmayı hedefliyor. Aynı zamanda bu proje sayesinde Musk, Mars’ın kolonileşme planını gerçekleştirmek istiyor.

Bir masa büyüklüğünde ve 260 kilogram ağırlığındaki Starlink uyduları, internet sinyallerini ulaştırmak için döşenmesi gereken fiber optik kablolardan bile daha hızlı ve ucuz internet erişimi sağlayacak. Günümüzde bir verinin dünya ile uydu arasında gidip gelmesindeki süre 600 milisaniye iken SpaceX’in müthiş projesi Starlink ile bu sürenin 30 milisaniyeye düşmesi hedefleniyor.

Elon Musk’tan “Bu trafik beni deli ediyor” Tweeti Sonrası Efsane Proje

Yıl 2016… Elon Musk bir gün trafikte canı sıkıldığı için tweet atıyor. Tweetinde ise: “Bu trafik beni deli ediyor. Bir sondaj makinesi üretip yerin altını kazmaya başlayacağım” yazıyor. Elon Musk’ın tweetini okuyan insanlar tabii ki bu duruma ihtimal vermiyor. Ancak Elon Musk kafasına koyduğu şeyleri yaptığı için bir süre sonra gerçekten de sondaj makinesiyle yeri kazmaya başlıyor. İngilizce’de sıkıcı anlamına geldiği gibi aynı zamanda “delme” anlamına gelen “boring” kelimesinden şirket ismi türetiyor ve şirketini kuruyor. THE BORING COMPANY” den bahsediyorum.

Proje üstünde detaylı bir şekilde çalışan Elon Musk, projenin ne kadar faydalı olacağını videolarla herkese gösteriyor. Ancak tüneller inşa edildiğinde sadece elektrikli otomobillerin kullanımına açık olacak. Çünkü dizel ve benzin araçların yaymış olduğu egzoz dumanları hava kirliliği oluşturabiliyor. Bu yüzden tünel içindeki havalandırma sistemlerinin ekstra maliyet doğuracağından dolayı maliyeti olabildiğince düşürmek istiyor Elon Musk. Bunun yanı sıra tünelde oluşacak atıkların inşaat malzemesine dönüşerek düşük bütçeli ev yapılacağı söyleniyor.

Aynı zamanda bu proje kapsamında elektrikli aracı olmayanlar için tünel içi toplu yaşıma da yer alıyor. Her aracın 12 kişi taşıyacağı söyleminden yola çıkacak olursak günde 40 binden fazla yolcuya tekabül ediyor. Bu proje Hyperloop ile beraber kullanılacağından araçlar bir paten üzerinde hızla taşınırken diğer yandan da insan ve kargo taşıyan Hyperloop tüpleri yer alacak.

Hyperloop

Hava, kara, deniz ve demiryolu ulaşımından sonra Elon Musk, 5.ulaşım sistemi olacak olan Hyperloop teknolojisini hayatımıza dahil etmeye hazırlanıyor. Bir Küba yolculuğunda Elon Musk’ın aklına gelen Hyperloop projesi, basınçlı tüplerin sürtünmenin sıfıra yakın olduğu ortamda süpersonik bir hızla yolcu veya kargo taşımasıdır. Hyperloop kapsülü ile 6 saatlik bir mesafenin 30 dakikada alınması mümkün olacak. Üstelik şu anki ulaşım yollarına baktığımızda hızlı ve ekonomik olanı elbette Hyperloop. Hatta Hyperloop kapsülleri günümüzdeki yolcu uçaklarından 3 kat daha hızlı gidecek. Bu sayede dünyanın sayılı e-ticaret platformu Amazon, sipariş ettiğimiz ürünleri aynı gün içerisinde evimize yollayabilecek.

SpaceX ile Mars’a Doğru…

spacex, mars, uydu

Geçenlerde SpaceX’in Dragon uzay aracıyla gerçekleştirdiği uzaya yolculuk ilk defa içinde iki astronotla yapıldı. Başarılı bir girişim sonrasında SpaceX, 2022’den itibaren Mars’a ilk kargo uçuşlarının başlayacağını ve 2024 yılında ise Mars’a yolcu taşınmaya başlanacağını duyurdu. Mars’a giden SpaceX ise oksijen ve metan gazlarının karışımı olan Methalox’u yakıt olarak kullanacak ve dünyaya geri dönebilecek. Aynı zamanda SpaceX roketleri dünyaya dönerken Mars atmosferinden ve madenlerinden yararlanacak.

Tabii Elon Musk’ın projeleri arasında Mars sadece turistik bir geziyi temsil etmiyor. NASA ile ortak çalışmalar yapan Musk Mars koloni yaşamı için 3D yazıcılar ile üretilecek ev tasarımlarına kadar detaylı bir proje yürütüyor.

Otomobilde Devrim Sayılacak Yenilikler ile Tesla

tesla, elon musk'ın projeleri

Elon Musk projeleri arasında Paypal’dan sonra Tesla geliyor. Otomobil sektöründe de ufak yenilikler ile yetinmeyen ve sektörü bulunduğu yerden bir anda onlarca yıl sonrasına taşıyan projeler ile bir anda Musk’ın sektörü de harekete geçirdiğini söyleyebiliriz. Öncelikle hem çevreci hem de çok daha ekonomik bir çözüm sunacak olan elektrikli otomobillerle ilgili devrim niteliğinde kullandığı teknolojiler başlarda biraz tökezlese de bugün artık yakın gelecekte tüm otomobillerin elektrikli olmasından bahsediyoruz.

Elbette Elon Musk’ın kafasındaki otomobiller sadece yakıt yeniliğiyle ilgili değil. Musk yeni nesil teknolojiler ve yapay zeka sistemleriyle donattığı otomobilleriyle tam otonom yani sürücüsüz araçlarıyla da gündemde. Henüz tam otonom araçlar bugünün koşulları için alt yapı olarak yeterli olmasa da yarın otonom yeni nesil otomobilleri artık pek çok otomobil şirketinde görmek mümkün.

Elon Musk Projeleri Ortak Noktaları

Musk’ın çalışmalarına şöyle bir baktığımız zaman öne çıkan her projesinin temelinde dünyanın yaşadığı ve yaşayacağı olası sorunlara çözüm üretmek yatıyor. Bu çözümleri üretirken ise yeni sorunlara yol açmaması konusunda da titiz olduğunu söyleyebiliriz.

Örneğin petrol bağımlılığına karşı daha önce dizel yakıtlı otomobiller üretilmesi kısmi bir çözüm biri gözükse de yarattığı çevre kirliliği daha büyük bir sorunu da beraberinde getirmiştir. Ancak Elon Musk’ın bulduğu çözüm yani elektrikli araçlar her iki soruna da çözüm olabildiği gibi bu enerjinin üretimini dahi solarcity projeleri ile birleştirmiş ve aynı zamanda elektrik enerjisi sorununa da inovatif bir yenilik getirmiştir.

Elon Musk projeleri hep birbirini tamamlayan bir zincirin parçaları gibidir. Yine otomobilden devam edersek sadece yakıt açısından değil yapay zeka ile birleştirerek kaza riskini azaltan ve herkes için güvenli sürüş oluşturacak yenilikler geliştirmiştir ve halen de devam etmektedir.

Çok daha genel bir ifadeyle, insanların artık hem kaynak hem alan açısından dünyada yaşamlarını sürdürmesinin giderek zorlaştığı ve çıkabilecek olası sorunlara karşı çözümler üretmesi Elon Musk projeleri düşünüldüğünde ortak çıkış noktasıdır diyebiliriz. Yeni çağın dâhilerinden olan Musk’ı ve projelerini takipte olacağız.

0Shares