Dijital Seyyah Nasıl Olunur?

Dijital Seyyah Nasıl Olunur?

Haziran 29, 2020 1 Yazar: digitalyazarlar

Çağın değişimlerine bağlı olarak farklı para kazanma yolları ve yepyeni meslek tanımları ortaya çıkıyor. Bunlardan bir tanesi de dijital seyyah veya dijital gezgin olarak tanımlanıyor. İnternet çağının çocuklarının çalışma anlayışları giderek daha bireysel odaklı bir hale dönüşürken meslekler de buna göre değişim gösteriyor. İnternet üzerinden para kazanmak artık pek çok alanda ciddi dönüşümler getiriyor. Bunlardan bir tanesi de dijital seyyah olmak.

yeni nesil meslek

Dünya üzerinde ve ülkemizde bu işi yapıp farklı sosyal medya kanallarında yaptıkları yayınlar, fotoğraf ve blog yazısı gibi farklı dijital içerik türlerini kullanarak ciddi takipçi kitlesi olan kişiler var. Birkaç yıl önce İngiltere’de bir televizyon kanalı sosyal medya platformları için dijital seyyah aranıyor şeklinde iş ilanı vermiş ve oldukça da iyi bir ücret teklifinde bulunmuştu. Yani artık gezip görmek, gezip gördüklerini sosyal medyada anlatmak bir hobinin ötesinde ciddi bir yeni nesil meslek haline geliyor. Peki dijital seyyah olmak için neler yapmak gerekir? Dijital seyyahlar kimdir ve tam olarak ne iş yapar?

Dijital Seyyah Kimdir? Ne İş Yapar?

Geleneksel medya döneminde dergi, gazete ve televizyon aracılığıyla ülkemizde ve dünya üzerinde pek çok güzelliği evlerimize taşıyan gezginler artık dijital platformda çok daha özgür bir biçimde çalışabiliyor. Eski dönemlerden benim için en güzel örneklerden bir tanesi Barış Manço’nun bir seyyah olarak yaptığı harika programlardı. Şimdi ise geleneksel medya yerini dijital medya dünyasına bıraktı.

İnternet dünyasında ilk örnekler seyahat blogları ve Instagram sayfalarıydı. Daha çok hobi amaçlı başlanan ve en çok ilgi gören içeriklerden biri olması sebebiyle işler giderek daha profesyonel bir hal aldı. Blogları Youtube üzerinden çekilen videolar ve Vloggerlar takip etti. Maksat gezip gördüğü yerlerde ilginç fotoğraflar çekmekten, ilginç yerleri en ince detayına kadar tanıtmaya dönüştü. Böylece dijital seyyah kavramı profesyonel bir anlayışla popüler dijital meslekler arasında üst sıralara kadar çıktı.

dijital seyyah kimdir

Dijital seyyah kimdir dediğimizde internet sitesi ve sosyal medya kanalları aracılığıyla dünya üzerinde kültürel, tarihi ve turistik yerleri tanıtan bir nevi dijital ortamda rehberlik yapan kişilerdir şeklinde tanımlayabiliriz. Bu işten sponsorluk anlaşmaları ve reklamlar üzerinden de para kazanarak gelir elde eden dijital gezginler için para kazanma alternatifleri bu kadarla da sınırlı değildir. Yani bu işi yapmak için öyle çok zengin olmanıza, dünyayı gezebilmek için yüksek bütçeler ayırmanıza gerek yok. Eğer siz de hobi ya da meslek olarak bu işi yapmayı düşünüyorsanız yazının devamında fikir oluşturacak bilgiler bulacaksınız.

Dijital Gezgin Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Her şeyden önce bu işe gezerek para kazanmak ne güzel olur hevesiyle başlamamalısınız. Dijital gezgin olabilmek için emek, sabır ve işin içinde oldukça oturacak profesyonel bakış açınız için pes etmeden devam etmeniz önemli.

İşin başında ciddi takipçi sayılarınız olmayacak ve rekabet ortamında farkınızı ortaya koyarak iyi bir konuma gelmeniz birkaç yılınızı alabilir. Gerçi hangi kariyer yolunu seçerseniz seçin iyi bir konuma gelmenin çok daha uzun yıllar aldığını düşünürsek bu durumun gözünüzü korkutmasına gerek yok.

dijital seyyah

Her şeyden önce dijital dünyanın kurallarını iyi öğrenmelisiniz. Çünkü gezip gördüklerinizi insanlarla paylaşacağınız alan bir blog sitesi ve sosyal medya kanalları. Bu durumda dijital seyyah olarak SEO, sosyal medya, dijital içerik alanlarında bilgi sahibi olmanız doğru ve etkili iletişim açısından çok önemli. Hatta bu alanlarda uzmanlaşarak kendinize freelance olarak çalışabileceğiniz ciddi bir iş kapısı da aralayabilirsiniz. Böylece ilk başlarda seyahat masraflarınız için kendinizi sınırlamanıza gerek kalmaz.

Tabii tek para kazanma yöntemi de bu değil. Gittiğiniz yerlerde mevsimlik işler yaparak da kendinize ek bütçe sağlayabilirsiniz. Örneğin Ege’de bağbozumu zamanı üzüm toplayabilir, hem güzel bir gezi içeriği oluşturup hem para kazanabilirsiniz. Ya da yeteneğinize göre örneğin keman çalarak sokak sanatçıları gibi günlük ihtiyaçlarınız için çalışabilirsiniz.

Hali hazırda bu işi yapan başarılı isimleri incelemeyi de unutmayın. Bir süre onları düzenli olarak takip edin. Hazırladıkları içerikleri, çektikleri fotoğrafları, videoları kısaca bu işi nasıl yaptıklarını kapsamlı olarak inceleyin. Kim bilir birkaç yıla kadar belki siz de onların arasında bu işe başlamak isteyenler için başarı hikayenizle örnek olursunuz.

Dijital Seyyah Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

Dijital seyyah olmanın en önemli avantajı tıpkı bir dijital göçebe gibi dünyayı keşfetmek için beklemenize hiç gerek olmaması. Tek fark göçebelerin sabit bir dönüş yerinin olmaması. Seyyah olarak ise rotanızı belirleyin, gezin, evinize dönün ve işinizin tadını çıkarın. Kısaca en önemli avantajı hem gezebilir, hem de aynı zamanda bunu bir gelire dönüştürebilirsiniz. Farklı kültürler tanımak, farklı insanlar tanımak, farklı diller öğrenmek kısaca dünya insanı olmak en keyifli yanları olsa gerek. Geminin kaptanı tamamen sizsiniz. Aynı zamanda farklı işler yaparak gelir de elde edebilirsiniz.

dijital gezgin, seyyah

Dezavantaj olarak ise başlarda bu işe tamamen kendi bütçenizle yatırım yapmanız gerekiyor. Yani belirli bir takipçi sayınız oluşana kadar sabırlı olmalısınız. Sponsor anlaşmaları ve reklam gelirleriyle istediğiniz noktaya gelmek için pes etmeden çabalamanız önemli.

Tüm bunları düşünerek yeniçağın giderek popülerleşen mesleklerinden biri olan dijital seyyah olabilmek için kalbinizin sesini dinleyin, en doğru kararı verin 🙂

0Shares