Dijital İçerik Nedir?

Dijital İçerik Nedir?

Haziran 14, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Dijital içerik nedir demeden önce içeriği tanımlamak gerekir. Türk Dil Kurumu içerik nedir sorusunun cevabını “bir şeyin içinde bulunanların bütünü, sözlü ya da yazılı anlatımda bahsetmek istenen düşüncenin özü; düşünce, duygu ve imgelerin bütünü” şeklinde veriyor. İçeriğin tamamını ele alacak olursak; başlarda içerik dünyası gazete, mektup, kitap, defter kağıt gibi nesnelerde yazılan şeylerden ibaret olsa da teknoloji geliştikçe hayatımızın orta yerine düşmüş dijital dünya, içerik kavramını baştan aşağı değiştirmiş durumda. Kısaca dijital içerik nedir diyecek olursak internet ortamında olan her şeydir. Yani içeriğin dijital ortamın kurallarına uyarlanmış halidir.

Dijital ortamda içerik aktarılmak istenen düşüncelerin yazılı, görsel ve işitsel bir şekilde videolardan tutun da blog sitelerindeki içerik bütününe kadar uçsuz bucaksız bir deryadır.

dijital içerik üreticisi

Dijital içerikleri özellikle hayatımızda son birkaç yılda çok sık görüyoruz. Çok sevdiğimiz ünlülerin ya da şimdilerde yeni çıkmış dijital meslekler arasında yer alan youtuberların bizler için hazırlamış olduğu videolar ve aynı zamanda son zamanlarda yine oyun dünyasının içine düşen ve kısa sürede herkesi etkisi altına alan PUBG oyunu da bir dijital platformda birer içeriktir.

Dijital dünyada kullanıcı davranışlarının değişimine paralel olarak içeriğin yapısı her alanda değişime uğramıştır. Çünkü artık bir şeyi tam anlamıyla araştıran, sorgulayan ve o konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bir kullanıcı var. Bu durum bir haber içeriği için geçerli olduğu gibi ürün pazarlaması ya da hobi olarak yazdığınız blog yazıları için de geçerlidir.

Peki içeriğin dijital olmasını sağlayan şeyler neler? Geleneksel dönemde kısıtlı yerlere ulaşım vardı. Şimdi ise tüm dünyaya ulaşım sağlanabiliyor. Hal böyleyken rekabet fazla tabii ki. Sonuçta herkes her şeyi internetten tek tıkla görebiliyor, kıyas yapabiliyor. Burada sizin öne çıkmanız için gerekli olan şey ise iyi bir içeriktir. İyi bir içerik oluştururken de dijital dünyanın kuralları devreye giriyor. Yani SEO…

Dijital İçerik Nedir? Dijital İçerik Nasıl Üretilir?

İnternet ortamında hedef kitle ile etkileşimli iletişimin anahtarı olan dijital içerik aynı zamanda rekabet ortamının da kilit noktasıdır. Dijital içerik bir yandan hedef kitleye uygun üretilirken bir yandan da arama motorlarına uygun formda üretilmelidir. Çünkü internet dünyasının başvuru kaynağı arama motorları en popüler olanı da Google’dır. Arama motorlarının amacı ise kullanıcının sorduğu soruya ya da arattığı kelimeye en uygun, en faydalı ve en doğru içeriği sunmaktır. Burada SEO devreye girer.

dijital içerik, seo nedir

SEO nedir derseniz Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmışı ve “arama motoru optimizasyonu” anlamını ifade eder. Yani Google gibi arama motorları internette arattığınız kelimeye göre içerikleri sıralar. İçerik üretirken eğer Google kurallarına uyarsanız aramalarda içeriğinizin ön sıralarda olması muhtemeldir. Video, resim ya da metin içeriği… Ne üretiyor olursanız olun kaliteli bir içeriğin anahtarını SEO oluşturur. Bir anlamda içeriği dijital platforma uygun hale getirmiş olursunuz.

Arama motorlarında ilk sıralarda yer almak kullanıcıya herhangi bir reklam maliyetine gerek kalmadan doğrudan ulaşmak demektir. Dolayısıyla başarılı bir dijital içerik altın değerindedir. Hedef kitlenize uygun bir şekilde ürettiğiniz her içerik kullanıcıya fayda; sizin de farkınızı ortaya koymanızı sağlar. Böylelikle bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz 🙂

Dijital dünya içerisinde her saniye hatta belki de her salise yeni bir içerik yer alıyor. Az önce fark yaratmaktan bahsettik. Yani her işi raconuna göre yapmak önemli.

Dijital İçerik Türleri Nelerdir?

İnternetin dili sayılan dijital içerik elbette ki çok genel bir kavram. İster bireysel bir girişimci olun ister kurumsal bir şirket internette kendinizi ifade etmeniz için profesyonel içeriklere ihtiyacınız var. Hal böyle olunca içeriğin dijital halinin kullanım alanına ve yapısına göre pek çok türü var. Şimdi dijital içerik türlerine göz atalım.

dijital içerik türleri
 • Yazılı içerikler: Blog yazıları, internet haber metinleri, nedir ve nasıl yapılır içerikleri, kitap özetleri, e-ticaret siteleri ürün açıklamaları, pazarlamaya yönelik içerikler, röportajlar, listeler, sık sorulan sorular gibi internet ortamında yazılı pek çok farklı formda yazılı içerik bulunur.
 • Tablolar, grafikler
 • Haritalar
 • Video içerikler
 • Fotoğraflar
 • İllüstrasyonlar, vektörel içerikler
 • Sesli içerikler. E-kitap, sesli bloglar
 • Müzik

Genel olarak materyal olarak kullanılan dijital içerikler bu şekildedir. Ancak internet ortamında kullanım alanına ve kullanılacağı platforma göre de yapıları değişir.

 • Sosyal medya içerikleri
 • Reklam ve Pazarlama içerikleri
 • Blog içerikleri
 • Haber içerikleri
 • Web sitesi içerikleri
 • E-ticaret sitesi içerikleri

İş Dünyasında Dijital İçerik Nedir?

iş dünyasında dijital içerik

İş dünyasında dijital içerik nedir dediğimizde geniş bir iş istihdamı sağladığını söylemek mümkün. Çünkü çağa ayak uydurmak için en küçük işletmeden dev şirketlere kadar herkesin internet ortamında varlığını göstermeye ihtiyacı vardır. Rekabet ortamında üst sıralar da olabilmek için ise profesyonel olarak hazırlanmış içerikler gereklidir.

Örneğin bir e-ticaret sitesini cazip hale getiren ürün fotoğraflarının kalitesi ve yazılı içeriklerinin niteliğidir. Sayısız kahve fincanı satan online siteler içerisinde dikkat çekmenizi sağlayacak ilk şey dijital içeriklerinizdir. Bu noktada dijital içerik üreticileri devreye girer.

Dijital içerik üreticisi ürettiği içeriğin türüne (video, fotoğraf, metin) hakim olmalı, aynı zamanda internet platformunun kurallarını da iyi bilmelidir. Bu noktada son yıllarda online içerik yazarlığı, video editörlüğü, ürün fotoğrafçılığı dijital içerik konusunda branşlarına göre uzmanlaşan yeni nesil dijital meslekler öne çıkmaktadır.

ürün fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık

Dijital ortamda içerik yazarı, yazarları denetleyen içerik editörü, video içerik üreticileri, sosyal medya uzmanları, dijital pazarlama uzmanları esasen hep dijital içerik üzerine çalışan kişilerden oluşuyor. Daha doğrusu bu alanlarda çalışan kişilerin dijital içeriğin niteliklerini çok iyi bilmesi gerekiyor. Bu noktada sektör dijital içerik ajanslarını da gündeme taşıyor. Yani dijital ortamda içerik sadece bireysel bir iş sahası değil, kurumsal bir şirket anlamında da iş alanı sağlıyor.

Dijital içerik ajansları sektörde iki taraflı çalışıyor. Firmaların dijital platforma özel içeriklere, bu konuda çalışmak isteyenlerin ise içerik yazabilecekleri firmalara ihtiyaçları var.  İçerik ajansı bünyesinde çalışan dijital içerik uzmanları ile firmaların bu konudaki ihtiyaçlarına profesyonel bir çözüm sunuyor.

Sektörde bu zamana kadar ağırlıklı olarak bu şekilde bir sistem yürütülse de artık firmalar kendi bünyelerinde dijital içerik yöneticisi çalıştırma talepleri de son günlerde dikkat çekici bir gelişme olarak gözüküyor. Çünkü artık en küçüğünden en büyüğüne firmalar rekabet ortamında var olabilmenin yolunun dijital platformlardan geçtiğine ve bu platformlarda öne çıkabilmenin de dijital içerik ile mümkün olduğu bilincine varmış durumda. Yani dijital platformlar yakın gelecekte kurumsal firmaların kendi bünyesinde oluşturduğu birer birim olma yolunda ilerliyor. Bu durum ise dijital içerik yöneticiliği gibi bu alanda çalışanlara da yeni bir kariyer alanı sunuyor.

Dijital İçerik Alanında Nasıl Uzmanlaşabilirim?

Dijital dünya her alanda yardım alabileceğiniz bir mecra. Bunun avantajlarından sonuna kadar faydalanın. İlk olarak içerik uzmanlığı, içerik editörlüğü ya da içerik yazarlığı şeklinde farklı isimlendirilebilen online eğitimlerden internet ortamında içerik üretmenin kurallarını öğrenin. Öğrendiklerinizi uygulamak sizin asıl kavrayacağınız alandır. Bol bol pratik yapın. İçerik ajanslarına başvurmadan önce özgür platformlarda blog yazıları yazın. Yazdıkça geliştiğinizi göreceksiniz.

dijital içerik alanında uzmanlaşma

Sadece içerik uzmanlığı eğitimi ile yetinmeyin. Dijital dünyayı yakından tanıyın. SEO, sosyal medya ve dijital pazarlama gibi alanlarda da ufkunuzu açacak online eğitimlere katılın. Blog yazılarınızda akıcı bir ritim yakaladığınıza inandığınız zaman ajanslara başvurun. Çünkü sektör içerisinde bu konuda uzmanlaşmak için size iyi bir tecrübe sağlayacak platformlar içerik ajanslarıdır. Ajanslarda içerik çeşitlerini ve her birine uygun içerik yazmayı öğrenerek bu alanda uzmanlık yolunda ilerleyin.

Dijital içerik nedir tam olarak kavrayabilmek için online eğitim almak ve sonrasında pratik yapmak, bu alanda uzmanlaşmanız ve artık geçerli bir meslek sayılan dijital içerik uzmanı olarak kariyer yapmanızın en önemli iki adımıdır.

1Shares