Chatbot Teknolojisiyle Sanal Arkadaşlarımız mı Olacak?

Chatbot Teknolojisiyle Sanal Arkadaşlarımız mı Olacak?

Temmuz 4, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Özellikle son 5 yıldan bu yana yapay zekâ ile birleştirilerek hızla gelişen chatbot, son dönemde dijital dünyanın en çok konuşulan konularından bir tanesi. Çünkü artık müşteri hizmetleri, satış, pazarlama gibi alanlarda karşımıza çok sık çıkıyorlar. Şu an için daha çok şirketlerin gözdesi olan yapay zekâ sistemli chatbotlar, çok yakın gelecekte kişisel asistanlarımız ve hatta arkadaşlarımız olmaya aday gözüküyor. Nasıl olduğuna geçmeden önce chatbotları biraz daha yakından tanıyalım.

Chatbot Nedir? Chatbotlar Ne işe Yarar?

Chatbot, temelde insanlara yardımcı olmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Özellikle hizmet sektörünün müşteri ilişkileri bölümlerinde şu an için yaygın kullanılmaktadır. Bir hastaneden randevu alırken, banka veya telefon şirketlerinin operatörleri ile görüşürken bu sanal asistanlara aşinalığımız var artık. Gittikçe dijitale kayan bir dünyada, chatbotlar da insanlarla dijital dünya arasında iletişimi güçlendirmek ve yardımcı olmak amacıyla giderek geliştirilmektedir. E ticaret siteleri ya da her hangi bir firmanın internet sitesinde 24 saat hizmet veren, sorularınız yanıtlayan, sizi yönlendiren ve anında cevap alabildiğiniz hızlı ve etkili chatbot sistemleri hem firmalar için hem kullanıcılar için zaman ve verim açısından müthiş kolaylıklar sağlıyor. İlgi duyduğunuz herhangi bir konu ile ilgili bilgi almak için bir internet sitesine girdiniz, hemen sizi “yardımcı olmamı ister misiniz?” diye bir sanal asistan karşılıyor. Bir iş yeri, otel ya da hastaneye girdiğinizde bankoda sizi karşılayan danışma görevlileri gibi düşünebilirsiniz.

Gittikçe başarılı sonuçlar alınan dijital dünyanın bu tatlı asistanlarının çalışma alanları da giderek genişletiliyor. Facebook Messenger uygulamasında olduğu gibi J Bir yazılım bilgisine sahip olmaksızın, Messenger’da kendi chatbotunuzu yani kişisel asistanınızı programlayabilirsiniz. Peki bu durum ne işinize yarar?

Chatbot Teknolojisiyle Kişisel Asistanınızı Yaratmak

chatbot teknolojisi
Dijital dünyanın yapay zekalı hızlı asistanı Chatbot…

Nasıl ki bir zamanlar internet sitesi kurmak yazılım bilgisi gerektirirken, günümüz dijital dünyasında WordPress gibi uygulamalarla artık bu durum herkes için kolay ve pratik hale getirildi. Şu an için aynı durum chatbotlar için de geçerli. Çok basit haliyle akıllı telefonlarımızdaki hatırlatıcı ve planlayıcıları düşünelim. Doğum günleri, yapılacak işler, gidilecek randevular için akıllı telefonlarımızı kullanıyorduk. Şimdi bir adım öteye geçip kendi sanal asistanlarımızı chatbotları kullanıyoruz. Sosyal medyada etkin olmak isteyen firmalarında etkin olarak kullandığı Facebook Messenger sayesinde, bizler de hava durumu, yol trafik durumu, siparişlerimiz, ilgi duyduğumuz haberler, siteler hakkında chatbot sanal asistanımız sayesinde anında bilgi sahibi olabiliyoruz. Çalışanlar için toplantılarını düzenlemek, iş akışlarını sağlamak gibi işlemleri de sizin yerinize artık sanal asistanlarınız yapıyor.

Gelişime açık ve her ihtiyaca göre farklı programlanabilen yapay zekâ harikası chatbot yakın gelecekte asistandan danışmana ve hatta sanal arkadaşa doğru evrilecek gibi gözüküyor. Çünkü bilgi vermenin ve yardımın ötesinde chatbotlar sohbet etme özelliğiyle de ön plana çıkıyor. Microsoft’un sosyal chatbotu Xiaoice Çin’de kullanılıyor ve sizinle temel sohbetler yapabiliyor.

Chatbot Herkesin Yardımcısı Olacak

Çok eskilerden, Kara Şimşek dizisinde Michael Knight ve akıllı arabası Kitt bugünün kişisel asistanları için güzel bir örnek olabilir. Hem arkadaş gibi sohbet eden, hem Michael Knight’a her görevde yardım eden kahraman Kitt Günümüz dizilerinin en etkili örneklerden biri Black Mirror. En iyi netflix dizileri arasında yer alan dijital dünyanın en iyi kurgulandığı dizilerinden Black Mirror’un ikinci sezon birinci bölümünde geçen hikâyede, bu kez yapay zekâ ve chatbot teknolojisinin geleceği en üst düzey boyutlardan biri anlatılıyor. Be Right Back adlı bölümde, bir kadının genç yaşta ölen eşiyle yapay zeka aracılığıyla yeniden bir araya gelişi anlatılıyor. Kaldı ki bu konu sadece dizide kalmayıp, gerçek hayatta da yaklaşık 3 yıl önce yapıldı.

Asistandan arkadaşa hatta çok daha ilerisi kaybettiğimiz sevdiklerimizin sanal yansımalarına kadar chatbot teknolojisinin açılımı sınırları zorluyor. Akıllı telefonlar ilk çıkmaya başladığında, yakın gelecekte herkesin bir akıllı telefonu olacağı söylendiğinde ilk başta temkinli yaklaşıp zamanla göreceğiz diyenlerin sayısı epey fazlaydı. O zaman çok hızlı bir şekilde ilerledi ve şimdi herkesin bir akıllı telefonu var. Aynı durum artık chatbotlar için geçerli. Akıllı telefonların yerini artık chatbotlar alacak diyebiliriz. Hava durumuna ya da gideceğiniz ortama göre size kıyafet önerisi sunan, toplantılarınızı düzenleyen, siparişlerinizi takip eden, zevklerinize ve ilgi alanlarınıza göre her konuda size önerilerde bulunan ve tüm bunların yanında sizinle günlük sohbetler yapan sanal arkadaşlar, artık hayatımızın bir parçası olmaya çok yakınlar.

1Shares