Yeni Volvo S90 ve Volkswagen Passat Karşılaştırması

Yeni Volvo S90 ve Volkswagen Passat Karşılaştırması

Temmuz 3, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Herkese merhaba Digital Yazarlar takipçileri. İsveç-Çin ortaklığı ile sektöründe devam eden ve güvenliği her şeyden ön planda tutan Yeni Volvo S90 ve Alman mühendislerinin muhteşem tasarımıyla tercih edilen otomobiller arasına giren Yeni Volkswagen Passat test yazılarımızda detaylı bir şekilde inceleme yapmıştık. İki farklı segmente sahip araçların teknik özelliklerini, ne gibi farklılıklar olduğunu yakıt tüketimlerini ve daha fazlasını hep birlikte ele alalım.

Yeni Volvo S90 ve Volkswagen Passat Dış ve İç Tasarım

E segmentinin en tarz otomobili Volvo S90’da iç tasarımın tamamen deriden olmasına önem verilmiş. Volvo S90, Volvo amblemli çok fonksiyonlu ve oldukça şık tasarlanmış bir direksiyona sahip. Bunun yanı sıra çizgili ceviz dekor kaplama, 12” sürücü ekranı, 8” eğlence ve bilgi ekranı ve Volvo’nun özgün tasarımı kristal bardaklıklar iç tasarımın en nadide detaylarını oluşturuyor. İster arabayı kullanıyor olun ister ön ve arka koltukta oturuyor olun, Yeni Volvo S90 ile yolculuğunuz oldukça konforlu geçiyor.

Excellence paketindeki katlanabilir çalışma masası ve masaj koltuklarının verdiği rahatlık hissi her nereye gidiyor olursanız olun keyifle gitmenizi sağlıyor. Yarı otonom sisteme sahip Yeni Volvo S90 ile yolculuk esnasında canınızın istediği zaman aracın kontrolünü az da olsa Volvo’ya bırakabilirsiniz.
Yeni Volvo S90 dıştan da oldukça sportif ve ağır abi duruş sergiliyor. 20” gümüş alaşımlı jantlar, sportif görünüme katkıda bulunan ön ve arka LED farlar söz konusu. Yeni Volvo S90 selefine göre biraz daha yere daha yakın bir mesafede.

Volkswagen Passat ve Volvo S90 İç Tasarım
Her iki otomobil de konforu ve lüksü bir arada sunuyor…


Yeni Volkswagen Passat ise D segmentinin en çok tercih edilen otomobillerden bir tanesidir. Dış tasarım açısından baktığımızda krom ön ızgara, ön LED farları ve Volkswagen logosu ile ön tasarımın bir tasarım harikası olarak tamamlandığını görüyoruz. Donanımdan donanıma değişen opsiyonel olarak sunulan Alüminyum alaşımlı jantlar, arka tasarımdaki dikdörtgen hat ve sportif omuz çizgileri Yeni Volkswagen Passat’ın sert karakterini ortaya koyuyor.

İç tasarımda da bence göze hoş gelen ön konsol tasarımı söz konusu. Yolculuğunuz esnasında farklı sürüş modları seçerek Passat’ın en hırçın ve en dingin halini deneyimlenin dışında Passat’ın bu hallerine göre iç tasarımda farklı bir ambiyans gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra 8” şık tasarıma sahip dokunmatik ekran ile eğlencenin yanı sıra Passat’ın pek çok özelliğini görmeniz mümkün.

Volvo S90 ve Volkswagen Passat Sürüş Deneyimi

Her iki araba da konforun ve rahatlığın izlerini taşıyor. İnsan hayatına ve can güvenliğine önem veren Volvo, önünüzde duran arabaya karşı yaptığı ani fren ile kazayı önlüyor. Yarı otonom sürüş ile kontrolü yarı yarıya kendi alıyor ve gözünüzü yoldan ayırmasanız bile kısa bir süre dinlenmenize olanak sağlıyor. Volvo S90, yepyeni tasarımıyla gerçekten büyüleyici ve sürüş olarak da o kadar keyifli. 4 silindirli turbo motoru sayesinde oldukça atik ve göründüğünden de fazlası olduğunu hissettiriyor. Şehir içi ve dışı 4,8 L/100 km olan S90’ın yakıt tüketimi performansa göre farklılık göstermektedir. 0-100 km hızlanma süresi 7 saniye olarak belirlenmiş, bence Volvo için oldukça yeterli ve efektif bir süre. Yeni Volvo S90’ı Momentum, Inception, R-Design ve Excellence donanımlarıyla satın alabilirsiniz.

Yeni Volkswagen Passat’ta da konforun tadına varabilmeniz mümkün. Passat her ne kadar alt segment olsa da segmentinin en iyilerinden biridir kuşkusuz. Passat, sürüş performansı açısından S90’a göre biraz daha pasif kalıyor. Passat, biraz daha ağırbaşlı olan bir otomobil iken Volvo S90 ise ağırbaşlı olduğu kadar atikliği de seven bir otomobil bence. Yakıt tüketimi şehir içinde 4,7-4,9 litre iken şehir dışında 3,8-4,0 litre civarı bir değer elde edilmektedir. 0-100 km hızlanma süresi 8,7 saniye olması da bence gayet tatminkâr.

Yeni Volvo S90 ve Yeni Volkswagen Passat otomobillerini muhteşem detaylarıyla ele aldık. Yeni testler için takipte kalın…

0Shares