Akıllı Otel ile Yeni Tatil Anlayışı

Akıllı Otel ile Yeni Tatil Anlayışı

Temmuz 3, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Akıllı otel son 2 yıldır ülkemizde belli başlı otellerde kullanılan ancak özellikle koronavirüs salgını sonrası daha fazla gündeme gelen konforun teknolojiyle bir araya geldiği bir tatil modeli. Rezervasyondan otele ulaşıma, konaklama süresince tüm ihtiyaçlarınıza ve eve dönüş sürecinize kadar her şeyi cep telefonunuzdan yönetebildiğiniz bir tatil kulağa nasıl geliyor?

Aslında otellerde kullanılan akıllı teknolojilere çok da uzak değiliz. Akıllı evler son 10 yıldır gelişerek kullanılıyor. Bir nevi akıllı otel teknolojisi de evlerde kullanılan teknolojilerin otellere entegre edilmiş hali diyebiliriz. Ancak buradaki fark daha detaylı ve kapsamlı bir şekilde hem oda içerisinde hem de tüm tatil süreci boyunca size sunulan müthiş konforlar.

Bu detaylara geçmeden önce neden akıllı otellerin trend bir tatil anlayışı haline geldiğinde ve özellikle salgın sonrası neden çok daha fazla öne çıktığından kısaca bahsedelim. Her sektör ister istemez çağa adapte olabilmek ve rekabet ortamında bir yer edinebilmek için dijital dönüşüm içerisine giriyor. İnternet ve teknoloji artık her yerde ve özellikle bir kafede otururken bile iyi bir internet bağlantısı ilk aradığımız özelliklerin başında geliyor. Akıllı telefonlarımız ile hayatımızın ne kadar kolaylaştığını da düşünürsek tatilde size sunulabilecek akıllı otel uygulamaları ile çok daha konforlu bir tatil yapabilirsiniz.

akıllı otel uygulamaları, akıllı otel, akıllı oteller

Bir yandan dijital çağ ile değişen beklentileri karşılamak bir yandan akıllı teknolojilerin işletme açısından getireceği sistem ve maliyet avantajlarını da düşününce bu değişim artık önümüzdeki 5 yıl içerisinde turizm sektöründeki rekabeti de tamamen değiştirebilir. Salgın sonrası ise daha önce bahsettiğimiz bulaş riskini minimuma indirebilecek temassız teknolojiler akıllı otel sistemi için de geçerli. Oda kapınızı dahi temassız dijital anahtar ile açarak bu tip olası riskleri en aza indiren akıllı otel modelleri giderek popüler ve trend bir tatil anlayışına dönüşüyor. Şimdi bu sistemi biraz daha yakından tanıyalım.

Akıllı Otel Nedir? İşletme ve Müşteri Açısından Avantajları

Akıllı otel otomobil, ev ve hatta akıllı şehir uygulamalarındaki benzer sistemlerin otellere entegre edilmiş halidir. Yani daha net bir ifadeyle akıllı otel nedir dediğimizde pek çok hizmetin nesnelerin interneti (IoT) teknolojisi ile kullanılmasına olanak veren sistem olarak ifade edebiliriz. Bir müşteri olarak yapmanız gereken ise hem çok tanıdık hem de çok kolay bir işlem.

akıllı otel tatili, akıllı otel nedir, akıllı otel

Tatil için bu hizmeti veren bir akıllı otel seçtiyseniz, o otele ait mobil uygulamayı cep telefonunuza indirdiğiniz zaman artık tatilinizle ilgili tüm kontrol siz de diyebiliriz. Ödeme işlemleri, otele ulaşım için ayarlamalar girişte resepsiyonda o yorgunlukla pek de hoşlanmadığımız check-in işlemleri hepsi uygulama üzerinden halloluyor.

Odanızda her şeyi siz yönetiyorsunuz. Yani artık onlar akıllı otel odaları. Klima ayarları, ses ve görüntü sistemleri, ışıklandırma, odanızın temizlenme saaatleri ve daha fazlasını istediğiniz gibi programlayın. Otel etkinliklerini telefonunuzdan takip edin. Sauna, konser ve yemek gibi aktivite taleplerinizi siz planlayın. Böyle bir tatil deneyimine alışmak ise sanırım çok kolay. Üstelik sadece tatilciler açısından değil bir otel işletmecisi için de sadece rekabet için değil işletme yönetimi için de pek çok artısı var.

akıllı otel sistemi, akıllı otel işletme, akıllı otel teknolojisi

Bir işletme için ise hizmet açısından bir oteli personel, sistem ya da maliyete bağlı kısıtlamalardan da kurtarıyor. Her talep kayıt altında dolayısıyla yanlış anlaşılma ve aksamalar artık söz konusu değil. Bu durum hizmet kalitesini yükseltiyor. Müşterilerin odalarında tercih ettikleri kişisel talepleri artık kendi kendilerine yapabilecekleri için personel sayınızda buna göre değişiyor. İnternet dünyasında her şey kayıt altında. Yani elinizde tüm otel müşterilerinin tatil süresince talep ve beklentilerinden oluşan müthiş bir veri var. üm bu veriler ile hizmet politikası ve sosyal medya reklamlarınızı doğru bir noktaya taşıyabilirsiniz. Klima ve ışıklandırma gibi enerji kontrolü gerektiren sistemler için akıllı oteller ciddi ölçüde tasarruf sağlıyor.

Dünyada ve Türkiye’de Akıllı Otel Örnekleri

Yeni tatil anlayışına farklı bir boyut getiren akıllı otel teknolojisi dünyanın pek çok yerinde kullanılıyor. Aynı zamanda ülkemizde de Hilton gibi büyük işletmelerde bu teknoloji yavaş yavaş entegre ediliyor. İlk defa 2018 yılında Isparta’da akıllı otel örneği uygulandıktan sonra İstanbul’da da akıllı otel uygulamalarının olduğu büyük otel işletmelerini görebilmek mümkün.

akıllı otel, akıllı otel odası, akıllı otel örneği

Otel odanıza girdiğiniz anda karşınızda bir bilgisayar görürseniz şaşırmayın. Çünkü otelde kaldığınız süreç boyunca o bilgisayar size ait. Kuru kuruya bilgisayar olur mu hiç? Tabii ki işletme, müşterilerine sınırsız internet hizmeti de sunuyor. Böylelikle ücretsiz filmleri sınırsız internet sayesinde rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda biraz stres atmak istiyorsanız eğlence merkezine giderek masa tenisi gibi aktivitelerde ya da alışveriş yaparak zaman geçirebiliyorsunuz.

Geçmişte bir telefonun oda anahtarı olabileceğini söyleseler inanır mıydınız? Tabii ki hayır. Otele girdiğiniz anda dijital anahtarınız size veriliyor ve telefonunuzun navigasyonu sizi odanıza kadar götürüyor. Tabii ki bu teknoloji sayesinde sürekli otel personeliyle irtibattasınız.

Oda temizliği için odada sensörler mevcut. Bu sensörler sayesinde oda temizliği için bulunan sensörler aracılığıyla personellere haber verebiliyorsunuz. Oda sıcaklık derecesini istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra akıllı teknoloji sayesinde sevdiğiniz müzikleri dinleyerek eğlenceyi doruklara kadar yaşayabiliyorsunuz.

İngiltere’de bir otelde akıllı uygulamaların giderek sınırlarının geliştiğine bir örnek. Duşakabinde duş alırken görünmemek istiyorsanız camı buzlu hale getirebiliyorsunuz. Aynı zamanda İsveç’e özel el yapımı yataklar sayesinde dinlenmek oldukça keyifli hale geliyor. Bir başka ilginç uygulama Singapur’da. Odanızda bir DJ platformu kurdurarak parti verebiliyorsunuz.

akıllı otel örneği, akıllı otel, akıllı otel sistemi

Her odada bulunan kişisel bilgisayar ve verilen tabletler sayesinde müşterilerin odadaki klima ve ışık ayarını kontrol etmesinin yanı sıra otel ve çevresi hakkında bilgi almasını sağlıyor. Ayrıca dijital seyyah gibi freelance çalışanlar için bu özellik iş yapabilme anlamında da fazlasıyla rağbet görüyor.  Otele giriş çıkıştan tutun da odanızdaki klima ayarına kadar her şey otele ait uygulamadan gerçekleştiriliyor. Ayrıca sosyalleşmek için otel misafirleriyle de yazışabiliyorsunuz.

Her geçen gün gelişen akıllı otel örnekleri için 20 yıl sonrasında ön görülen sistemler ise şaşkınlık uyandıracak türden.

Geleceğin Akıllı Otelleri

Teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediğini düşünürsek aslında aşağıda yazan geleceğin akıllı otelleri için belki de çok daha fazlasının bile olabileceğini söyleyebiliriz. Ancak bugünden bakıldığında şimdiden hazırlanan geleceğin akıllı otellerinde neler olacak ve bizi neler bekliyor?

geleceğin akıllı otelleri, akıllı oteller, akıllı otel nedir
 • Robotlar: Dilinizi konuşabilen ve sorduğunuz sorulara cevap verebilen özel yeteneğe sahip insansı robotlar olacak.
 • Yeni Nesil Teknolojiyle Tasarlanabilen Odalar: Konakladığınız oteli istediğiniz şekilde hayal ettiğiniz gibi tasarlayıp içerisindeki eşyaları değiştirebileceksiniz. Örneğin çok sevdiğiniz bir dizinin konseptinden bir oda talep edebilirsiniz. İşletmeler için ise bunu yapmak nanoteknoloji ve 3d yazıcılarla çocuk oyuncağı olacak.  
 • Her Odada 3d Yazıcı: Artık odalarda 3d yazıcılar olacak. Bu yazıcılar sayesinde ayakkabı ve kıyafetten tutun da bilgisayar ve telefona kadar istediğiniz her şeyi yapabileceksiniz.
 • Nöroteknoloji ile rüyanı seç: Otellerdeki nöroteknoloji programları sayesinde uykuya dalmadan önce istediğiniz rüyayı seçebileceksiniz.
 • Kimliğiniz DNA’nız olacak: Otelde check-in ve yaptığınız alışverişin ödemesini DNA’nız ile yapacaksınız. Ayrıca DNA analizine göre yemek ve SPA hizmetleri bambaşka bir boyut kazanacak. Her şey DNA’nıza özel olacak.
 • Sanal gerçeklik akıllı otellerde: Roma’da tatil yaparken Afrika’da safariye çıkmak.
 • Otel odanıza girmeden önce yüz tanıma sistemine kendinizi tanıtacaksınız.
 • Dokunmatik yüzeyler ve sizinle konuşan televizyonlar olacak.
 • Stres seviyenize göre oda içinde rahatlatıcı aromalar salgılanacak ve bu sayede rahatlayacaksınız.
 • Kişiselleştirilmiş yatak ve yastıklarınız olacak.
 • Kirlenmeyen nano kaplamalı havlular olacak.
 • Konser ya da spor müsabakalarını hologram olarak izleyebileceksiniz. En sevdiğiniz sanatçının hologram görüntüsü ile odanızda konser verdiğini hayal edin. Ortalama 20 yıl içerisinde bu da mümkün.

Akıllı otel geleceğe baktığımızda bugünkü çıkış noktasıyla tüm bu sistemlerin alt yapılarını oluşturuyor. Bu noktada ise bu akıllı teknolojilere şimdiden adapte olanlar yakın geleceğin rekabette öne çıkan isimleri olmaya adaylar. Biz tatilciler ise bize sunulan dijital konforların tadını çıkarmanın yanı sıra artık tatillerimizi önce hayal edip sonra gerçekleştirebilmenin keyfini süreceğiz gibi gözüküyor.

0Shares