Nanoteknoloji Sayesinde Sağlıkta Yenilikler

Nanoteknoloji Sayesinde Sağlıkta Yenilikler

Mayıs 4, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Nanoteknoloji, maddenin atomik ve moleküler boyutta analizlerinin yapılarak nanometre ölçeğinde yepyeni özelliklerinin çıkarılması ve çıkarılan bu özelliklerin kontrolü ve üretimi için cihazlar geliştirilmesidir. Fizik, kimya, biyoloji ve mühendisliğini kapsayan bilim dalıdır. Yani nanoteknoloji, insanın saç telinin 100.000’de 1’i büyüklüğündeki parçalarla uğraşır.

Nanoteknoloji Sağlık Alanında Nerelerde Kullanılır?

Nanoteknolojinin sağlık alanındaki çalışmaları hastalıkların teşhisinden, tedavi edilmesine ve hatta önlenebilmesine kadar geniş bir yelpaze oluşturuyor. Ölümcül hastalıklardan basit enfeksiyonlara kadar insan sağlığı için yapılan çalışmalarda nanoilaçlar ve nanorobotlar görev başında.

 • Klinik Mikrobiyoloji
 • Kanser Teşhisi
 • Gen Uygulamaları
 • Ağrı Yönetimi
 • Yara İyileşmesi
 • Enfeksiyonların Önlenmesi
 • Ameliyatlar
 • Kalp Damar Hastalıkları
 • Diş tedavileri
 • Kemik tamiri için nano destekler
 • Felçli hastaların tedavisi
 • Yaşlanma etkilerine karşı hücre yenileyici çalışmalar

Nanoteknoloji ve Klinik Mikrobiyoloji

Nanoteknoloji ile mikroçipler sayesinde vücudumuzdaki bakteri, virüsler ve diğer mikroorganizmalar tanınmaktadır. Beyin omurilik sıvısı gibi değerli örneklerin tanımlanması sağlanır. Antibiyotik ve antiviral genleri belirlenerek tanı süresi kısalır.

Nanoteknolojiyle Kanser Teşhisi

Nano ilaçlar sayesinde kansere karşı savaş açmak mümkündür. Bilim adamlarının laboratuvarlarda kan ve tükürük sıvısı ile yaptığı araştırmalarda nanoteknoloji ile kanseri ilk evrelerde kökten halletmek mümkün olacak. Kanser erken teşhis edilmese bile tedavi sürecinde kemoterapi ilaçları nanopartiküller sayesinde doğrudan kanserli bölgeye götürülecek. . Örneğin, günümüzdeki görüntüleme teknikleri ile meme kanserine tanının konulabilmesi için 1 milyondan fazla kanserli hücrenin olması gerekirken, nanoteknoloji ile 100’den az kanserli hücre olduğunda da kanserin teşhis edilebilmesi mümkün olacak.

Nanoteknoloji İle Gen Uygulamaları

Hasarlı genleri düzeltmek ve kalıtsal hastalıkların önüne geçmek amacıyla uygulanır. Nanopartiküller bir DNA dizisini kanserli hücreye taşıdığında, hücreden içeri giren bu DNA toksik bir maddenin üretimini tetikleyerek kanserli hücreyi öldürür. Farelerdeki beyin tümörünün tedavisinde de oldukça işe yaramıştır. Bu nanopartiküller tümörü küçültürken sağlıklı dokuyu hiçbir şekilde hasara uğratmazlar.

nanoteknoloji,nanoilaçlar,nanopartiküller
Nanopartiküller sayesinde hasarlı genler düzeltilerek kalıtsal hastalıkların önüne geçilecek.
Nanoteknoloji İle Ağrı Yönetimi

Lipozom adı verilen nanoteknoloji ürünü ortopedik ameliyatlarında topikal ve tek enjeksiyon şeklinde verilerek ameliyat sonrasındaki ağrı büyük ölçüde giderilecektir. Yapılan araştırmaya göre lipozomun 48 saate kadar ağrıyı rahatlatabileceği söylenmiştir.

Nanoteknolojiyle Enfeksiyonların Önlenmesi

Vücudumuzdaki mikroorganizmalar antibiyotiklere karşı sürekli direnç gösterir. Bundan dolayı nanoteknolojik olarak geliştirilen nano gümüş, vücut sıvılarından yaraya girerek 30 dakika içerisinde bakterileri öldürmektedir.

Nanoteknolojiyle Ameliyatlar Son Bulacak

Hali hazırda kullanılan pek çok teknoloji ile ameliyat süreleri ve iyileşme süreleri giderek kısalıyor. Ama nanoteknolojinin getirdiği küçük kahraman nanorobotlar ile narkozla ameliyat devri son bulacak. Pek hasar gören sistem ameliyatsız iyileştirilecek. Vücuda gönderilen nanorobotlar hastalıklı bölgeyi içerde tedavi edecek, onaracak.

Bu örnekler daha da çoğaltılabilir. Bilim dünyası halen birçok rahatsızlığın çözümünü bulmak için canla başla çalışmaktadır. Bizler de nanoteknoloji hakkında yeni gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

0Shares