ORGANİK NUTELLA :EV YAPIMI LEZZETLER

ORGANİK NUTELLA :EV YAPIMI LEZZETLER

Nisan 5, 2019 3 Yazar: digitalyazarlar

Köyde doğal yaşama kendinizi kaptırdıkça, her şeyin bir doğalını yapma ya da bulma arzunuz gün geçtikçe artıyor. Tabii bu çok geniş bir yelpaze. İşe önce bahçeye domates, biber ekmekle başlıyorsunuz, sonra lezzet farkını gördükçe giderek damak tadınız değişiyor. Geçen Salı organik fidelerimizi yaptık, biraz yorulduk. Siz de yazımıza göz atarak organik fide yapmanın kolaylıklarını öğrenebilirsiniz. O zaman bu Cuma tatlı bir mola verelim ve ev yapımı organik nutella yapalım. Doğal yaşamın tatlı yanları 🙂

Bilimsel olarak kanıtlanmış mutlulukla kesin olarak bir ilgisi olan çikolata ve fındık kreması karışımı. Çocuklardan büyüklere genel olarak çok sevdiğimiz, hatta kaşık kaşık yediğimiz nutellanın bir de organiğini yaptık, değmeyin keyfimize.

Üstelik yapım aşaması da hem kolay hem de müthiş keyifli. Bütün evi çikolata kokusu kaplıyor ve ailecek yüzümüzde endorfinin verdiği bir rahatlık, bir mutlu ifade 🙂 Canınız mı sıkkın, kendinizi karamsar ve mutsuz mu hissediyorsunuz? Hemen küçük bir kavanoz organik nutella yapın. Yemeseniz bile evi saran koku sizi bütün gün mutlu etmeye yetiyor 🙂 Bu doğal lezzeti organik ekşi mayalı ekmek ile de taçlandırabilirsiniz.

Organik Nutella Evde Nasıl Yapılır?

Malzemeleri bulmak çok kolay. Tabii ki burada organik ürünler tercih etmeniz önemli. Ama organik olmasın da katkı maddesiz doğal olsun derseniz yine malzemelerinizi buna göre seçebilirsiniz.

Malzemeler

  • 100 gr Çiğ fındık. Çiğ fındıktan kastım kavrulmamış olması. Çünkü fındıklarımızı kendimiz kavuracağız.
  • 150 gr kalıp sütlü çikolata ( tercihen bitter çikolata ya da yarı yarıya bitter ve sütlü kullanabilirsiniz.)
  • 1 silme çorba kaşığı Kakao
  • 1 silme çorba kaşığı pudra şekeri
  • 2 çorba kaşığı fındık yağı ( burada isterseniz kokusuz, aromasız diğer bitkisel yağları da kullanabilirsiniz. Çiçek yağı gibi)

Ev yapımı organik nutella malzemeleri bunlar. Gelelim yapımına;

1-Önce fındıklarımızı bir fırın tepsisinde 175 derecede yaklaşık 10- 15 dakika arası fırınlıyoruz. Fındıklarımız kavruluyor, kabuklarından ayrılıyor ve yağını bırakmaya hazır hale geliyor.

Ev yapımı organik nutella, fındık kreması
Sıcak sıcak kavrulmuş fındık seviyorsanız, fırına bir avuç da kendiniz için atın 🙂

2-Kavrulmuş fındıklarımızı sıcakken rondodan geçireceğiz. Öncesinde kabuklarından tamamen ayırıyoruz. Ellerimizi yakmamaya dikkat edelim. Bir eldiven yardımıyla kullandığımız fırın kağıdının arasında fındıkları ufalar gibi kabuklarından ayrılmasını sağlıyoruz

.3-Burada fındıkları çok fazla soğutmamak önemli. O yüzden mümkün olduğunca çabuk bir şekilde fındıkları rondoya atıyoruz ve yaklaşık 10 dakika gibi bir süre rondodan çekiyoruz.

4-Fındıklarımız önce toz haline geliyor; burada bir panik yaşamayın. Sabırla rondonuzu çalıştırmaya devam edin. Bir süre sonra sıcak fındıklar yağını salacak ve fındık kreması kıvamı alacak. Organik nutella için fındık kremamız hazır.

5-Bu aşamadan sonra bir yandan çikolatamızı ben mari usulü eritmeye başlıyoruz. Onlar ocakta eriyedursun biz dönelim fındık kremamıza 🙂

6-İyice krema kıvamına geldikten sonra içine sırasıyla pudra şekerini, kakaoyu ve sıvı yağı ekliyoruz. Rondoda iyice karışıyorlar.

doğal yapım organik nutella, ev yapımı nutella
Fındık ve çikolatanın muhteşem bileşimi, ev yapımı organik nutella

7-Çikolatamız da eridi ocağın altını kapattık ve fındık kreması ile çikolatayı birleştirme zamanı geldi. Çikolatamıza kremamızı da ekleyip şöyle bir karıştırıyoruz. Ev yapımı organik nutella hazır 🙂

Organik Nutellanın Yapımı İle İlgili Püf Noktaları

Ev yapımı organik nutella öyle 2 yıl falan dayanmıyor. Gerçi zaten dayanamıyor ve yiyorsunuz 🙂 En fazla 1 ay gibi bir sürede tüketmeniz gerekiyor.

Sıvılaştırmak için sadece bitkisel sıvı yağ kullanıyoruz, bu noktada organik nutella için miktarı iyi ayarlamak gerekiyor. Verdiğim tarifteki miktarlar akışkan bir yapıda olmasını sağlıyor. Ancak baktınız ki yapım aşamasında sorun oldu, soğuyunca akışkanlığını kaybetti. Panik yapmayın, biraz sıcak bir ortamda hemen akışkan yapısına geri dönüyor. Sonrası gelsin endorfin, seratonin en doğalından 🙂

Yine sadece fındık kreması olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için de krema haline getirdiğiniz fındıklara pudra şekeri ve sıvı yağ eklemeniz yeterli. Buyrun size ev yapımı fındık kreması.

Yapım süresi 20-25 dk. Arası. Öyle çok zamanınızı da almıyor. Son olarak eğer benim gibi kavrulmuş sıcak fındık seviyorsanız, fırına 100 gr.’dan biraz daha fazla atın. Bir yandan organik nutella yaparken, bir yandan taze kavrulmuş fındık yiyebilirsiniz. Şeker oranını, sütlü ya da bitter çikolata oranlarını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Tamamen damak zevkiniz ile doğru orantılı.Hayatınız yüzünüzü gülümseten lezzetlerle dolu olsun. Doğal lezzetler için doğal yaşam kategorimize göz atabilir,beğendiğiniz farklı tarifleri de uygulayabilirsiniz. Yeniden görüşmek üzere mutlu kalın 🙂

1Shares