Evimi Nasıl Dezenfekte Edebilirim?

Evimi Nasıl Dezenfekte Edebilirim?

Nisan 11, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Covid19 salgını ile yaşam alanlarımız ağırlıklı olarak evlerimizde. Korunmak için sadece dışarı çıkmamak değil aynı zamanda evlerimizi de dezenfekte ederek virüsten arındırmamız ve bulaşmasını önlememiz gerekiyor. Peki evimi nasıl dezenfekte edebilirim? Temizlik ile arasındaki fark nedir? Doğru bir dezenfektasyon için hangi yolları izlememiz gerekir? Tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında.

Neden Evimi Dezenfekte Etmeliyim?

Bütün gün evdeyiz. Virüs evime nereden gelebilir ki diyenleriniz olabilir. Günlük bir temizlik neden yeterli olmasın ki? Öncelikle yaşadığımız salgında karşılaştığımız virüs Covid19 herhangi bir belirti dahi vermeden insan bünyesinde barınabiliyor. Hasta olmasanız bile taşıyıcı olabiliyorsunuz. Yani illa ki hapşırmanız, öksürmeniz gerekmiyor.

Esnerken elinizi ağzınıza kapatmanız ile ellerinize, konuşurken nefesle havaya karışarak evinizdeki yüzeylere siz ya da aile bireylerinizden biri virüs bulaştırabilir. Bu sebeple sosyal izolasyon evlerde dahi önem taşıyor. Günlük alışverişlerimiz sırasında dışarıdan eve giren her ürünün üzerinde virüs olma ihtimali de bulunuyor.

Bu sebeplerle evlerimizde sadece temizlik değil daha kapsamlı bir hijyen önem kazanıyor. Peki temizlik ve dezenfekte arasındaki fark nedir?

Temizlik ve Dezenfekte Arasındaki Fark Nedir?

evimi nasıl dezenfekte edebilirim, evimi dezenfekte etmek, temizlik ve dezenfekte arasındaki fark,

Temizlik yüzeyleri kir, yağ, toz gibi kalıntılardan arındırır. Ancak dezenfekte etmez. Aynı şekilde bir dezenfektasyon maddesi de yüzeyi kirden tam olarak arındırmaz. Yani doğru bir hijyen için temizlik ve dezenfekte ayrı ayrı yapılması gereken iki işlemdir. Böylelikle evlerimizde virüs salgınına karşı doğru bir arındırma sağlamış oluruz.

Bunun için ise ev yapımı dezenfekte ürünleri yazımıza göz atabilir, koronavirüse karşı doğal dezenfekte ürünlerini evinizdeki malzemelerle kendiniz de yapabilirsiniz.

Evleri Dezenfekte Etmek İçin İlk Adım

toz almak, temizlik yapmak, ev süpürmek

Öncelikle yüzeyleri kir ve toz tabaksından arındırmak yani temizlemek gerekiyor. Çünkü kirli bir yüzeyde direk dezenfekte ürünleriyle sağlıklı bir arınma sağlayamazsınız. Toz almak, süpürmek, silmek bunlar zaten rutin temizlik işlemleri. Örneğin herkesin ortaklaşa temas ettiği kapı kollarını önce sabunlu su ile silmek, kirden arınan yüzeyi sonra çamaşır suyu ya da alkol bazlı bir dezenfekte maddesi ile ikinci bir işlem olarak dezenfekte etmemiz gerekiyor.

Evleri dezenfekte etmek için ilk adım temizlik. Sonrasında ise kirden arınan yüzeyleri dezenfekte edeceğiz.

Doğru Bir Dezenfekte Nasıl Olur?

Dezenfekte edici bir ürünü ölçülerinden fazla kullanmak o yüzeyde daha iyi sonuç alabileceğiniz anlamına gelmez. Örneğin çamaşır suyunu fazla yoğun kullanırsanız bu kez sağlığınız için tehdit oluşturmuş olursunuz. Bu sebeple doğru ölçüler önemlidir.

temizlik, dezenfektasyon

Temizlenmiş yüzeyde dezenfekte edici maddelerin bir süre kalması ve yüzeyi arındırmadı bir diğer dikkat etmeniz gereken kuraldır. Uçucu yağlar ve alkol bu konuda hem kimyasal bir kokunun evlerinizde kalmaması hem de istenmeyen virüs ve bakterilerden tam olarak arınması için bu dönem kullanabileceğiniz dezenfekte ürünleridir. Bu konuda yazının giriş kısımlarında nasıl dezenfekte ürünleri yapabileceğinizle ilgili diğer yazımıza yönlendirmiştik.

Evde Hangi Yüzeylerde Dezenfekte Yapmaya Dikkat Etmeliyiz?

Herkesin gün içinde temas ettiği ortak yüzeyler: Elektrik düğmeleri, kapı kolları, kapı zili, televizyon kumandası, koltuk kolları, sandalyeler, buzdolabı ve mutfak dolapları kulpları, musluk aparatları, pencere kolları, mutfakta çaydanlık gibi ortak kullandığınız aletler birinci önceliğiniz olmalı. Bu yüzeyleri önce temizleyip, sonra dezenfekte etmeliyiz.

Tabii ki bu kadarla sınırlı değil. Banyolarda küvet, duşakabin, lavabo ve tuvaletler ile zeminler. Tıpkı dışarıda olduğu gibi evinizin de bu bölümleri virüsün en yoğun olabileceği yerlerin başında geliyor.

diş fırçası

Banyo demişken bu dönem özellikle dikkat etmeniz gereken bir başka nokta diş fırçalarınız. Kapaklı olarak ayrı ayır yerlere koymalı, her diş fırçaladıktan sonra diş fırçanızı da örneğin sirkeli su ile dezenfekte etmelisiniz.

Mutfak yine topluca bir arada bulunulan ve herkesin temas ettiği bölümlerden bir diğeri. Bir ufak parantez aynı bardaktan su içmemek de aslında her dönem önemli olsa da bu dönem kesin olarak dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı.

Halılar, koltuklar, oturma alanları, perdeler gibi kumaş yüzeyler de hijyen açısından daha sıklıkla temizlenmesi gereken bölümler.

Ayakkabılar ve ayakkabılık, evlere dışarıdan virüs ve bakteri taşıyabilen bir diğer ayrıntı.

Yatak odalarınızı ve evinizi her gün havalandırmak ve sonrasında temizlik ve dezenfekte yapmak da yine bir diğer dikkat edilmesi gereken madde.

Son olarak her temizlik sonrası, temizlik bezleri, kovaları, süngerler her ne kullandıysanız hepsini dezenfekte etmeyi de unutmayın.

Bu zor süreçte sadece evde kalmak değil, evlerimizi dezenfekte etmek ve herhangi bir virüs ihtimaline karşı önlem almak da bizi koruyacak ve bu zor günleri sağlıklı olarak atlatmamıza yardımcı olacaktır. Bugün evimi nasıl dezenfekte edebilirim? Sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Güncel yazılar bölümümüzde gündeme dair faydalı bilgilerle sizlerle olmaya devam edeceğiz. Sağlıkla kalmanız dileğiyle.

1Shares