Organik Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Organik Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Nisan 14, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Köye gelmişiz, organik ekşi mayalı ekmek yapmazsak olur mu? Olmaz. Konunun uzmanı annem, benim ilgi alanım organik nutella 🙂 O köy ekmeği yapıyor, ben nutellayı şahane bir ikili oluyorlar. Kilo mu? O da neymiş, bahçeye çıkıp iki çapa yaptınız mı bütün yağlar kasa dönüşüyor. Buyurun size köy pilatesi ve doğal yaşam 🙂 Gelelim organik ekşi mayalı ekmek nasıl yapılır sorumuzun cevabına. Ama öncesinde bizim usül bir ekşi maya tarifi verelim.

Organik Ekşi Mayalı Ekmek İçin Ekşi Maya Tarifi

Ekşi maya için malzemelerimiz organik olmak zorunda. Organik olmayan unlarda zaten ekşi maya üretemiyorsunuz. En verimli mayayı elde etmek 7 ila 10 gün arası sürüyor. Ama tabii ki bunu bir seferlik yapıyorsunuz. Gelelim malzemelere ve yapımına;

-100 gr organik beyaz ekmeklik un

-100 gr ılık içme suyu

Sadece bu kadar. İkisini karıştırıp üzerini nemli bir tülbentle örtüyoruz ve oda sıcaklığında mayamızı oluşması için kendi haline bırakıyoruz.

İkinci gün mayamızı kontrol ediyoruz. Üzeri kabuk bağlamaya başlamış biraz da kabarmış olmalı. Olmadıysa bir gün daha bekliyoruz. Oda sıcaklığına göre bu süre değişebiliyor. Bu kıvama geldiğinde mayanızın yarısını atıyoruz ve 50 gr un 50 gr su ilave ederek, tekrar üzerini nemli tülbent ile örtüyoruz. Bu işlemi 10 gün boyunca her gün yapmamız gerekiyor ki canlı, güçlü, verimli bir mayamız olsun. Organik ekşi mayalı ekmek için, güçlü bir maya şart. İyice ekşi kokmaya, kabarıp göz göz olmaya başladığında mayamız hazır demektir.

Ekşi mayamızı saklamak için;

1-Buzdolabında bir kavanozda saklayıp, organik ekşi mayalı ekmek yapmak istediğimizde, 1 gün önceden yukarıdaki gibi, yarısını atıp 50 gr su 50 gr un ile besleyip, üzerini nemli tülbentle kapatıp oda sıcaklığında ertesi gün kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

2-Ekşi mayanızı, tarhana gibi kurutarak da saklayabilirsiniz. Bunun için aktif haldeki mayanızı yağlı kağıt üzerine ince bir şekilde serip, oda sıcaklığında kurutuyoruz. Sonra rondoda çekip ufalanmasını sağlıyoruz. Biz organik ekşi mayalı ekmek için daha çok bu yöntemi kullanıyoruz.

Kurutulmuş Ekşi Maya ile Köy Ekmeği Tarifi

  • 300 gr organik beyaz ekmeklik un (Un elenerek konulacak)
  • 30 gr kurutulmuş ekşi maya
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • Yaklaşık 1 su bardağı ılık içme suyu (1 bardaktan 1 parmak az)

Un, maya, tuz ve şeker iyice karıştırılır. Sonra ılık içme suyu ilave edilerek iyice yoğrulur. Hamurun kıvamı ele yapışmayacak ve bastırınca tekrar geri gelecek şekilde olmalı (Annem öyle diyor!!! ) Üzerine ıslak tülbent koyup, sıcak bir yerde 2.5 saat bekletilir.

2.5 saat sonunda, tekrar yoğuruyoruz. Ve pişireceğimiz kaba koyup şekil veriyoruz. Biz dikdörtgen kek kalıbı kullanıyoruz. Elinize yapışmaması için, az miktarda un ilave edebilirsiniz. Tekrar ıslak tülbent ile üzerini örtüp, 1.5 saat daha bekletiyoruz. Organik ekşi mayalı ekmek  için hamurumuz iyice kabarıyor.

180 derece fırında 50 dk. Pişiriyoruz. Mis gibi kurutulmuş ekşi maya ile köy ekmeği hazır. Afiyet olsun 🙂

Yaş Ekşi Maya ile Organik Ekmek Tarifi

Buzdolabında yaş olarak saklayarak ekşi maya kullanacaksak, bir gün önce aktif hale getiriyoruz. Ve malzemelerimiz;

  • 400 gr organik beyaz ekmeklik un (un elenerek konulacak)
  • 300 gr ılık içme suyu
  • 90 gr ekşi maya
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker

Organik ekşi mayalı ekmek için yaş maya ile malzemelerimiz bunlar. Yapılışına gelince;

Su ve ekşi mayayı iyice karıştırıyoruz. Un, tuz ve şekeri de ayrı bir kapta karıştırıp, ortasını açıyoruz. Maya ve su karışımızı ekleyip, iyice yoğuruyoruz. Islak tülbent ile üzerini örtüp, yarım saat bekletiyoruz. Bundan sonrası biraz zahmetli ama lezzet için bence değer. Her yarım saatte bir hamuru katlıyoruz. Köşelerinden içe doğru bohça yapar gibi. Bu işlemi 5 kez yapıp, pişireceğiniz kaba hamurunuzu aktarıp, biraz un yardımıyla şekil veriyoruz. Yine ıslak tülbent ile üzerini kapatıp 2 saat de bu şekilde bekletiyoruz. Dilerseniz streç filmle üzerini kapatıp buzdolabında 1 gece bekletip, ekmeğinizi ertesi gün de pişirebilirsiniz.

180 derece fırında yaklaşık 1 saat sonunda yaş maya ile organik ekmek artık yemek için hazır 🙂

Bir ekmek yapmak 1 gününüzü alsa da yaptığınız ekmeği 1 hafta 10 gün tüketebiliyorsunuz. Hatta bizim gibi dikdörtgen kek kalıbı kullanırsanız, ekmeğinizi tost ekmeği olarak da kullanıp organik ekşi mayalı ekmek ile harika tostlar hazırlayabilirsiniz. Eğer siz de ev yapımı organik tatlar seviyorsanız doğal yaşam kategorimizdeki diğer yazılara ve tariflere göz atabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun 🙂

0Shares