Beyin Gücüyle Çalışan Otomobiller Çok Yakında

Beyin Gücüyle Çalışan Otomobiller Çok Yakında

Ekim 8, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Merhaba Digital Yazarlar takipçileri, haftanın ilk ve bir o kadar ilginç olan yazısı beyin gücüyle çalışan otomobiller ile karşınızdayız. Aklınızdan geçen herhangi bir proje bir gün gerçek olabilir bunu unutmayın. İnsan beyninin inanılmaz güçlü etkisi şimdi de otomobillere entegre ediliyor.

Brain to Vehicle denilen bu teknoloji, sürücüye elektrot kaplı bir kulaklığın takılıp beyin aktivitesinin EEG sinyalleriyle ölçülmesiyle çalışıyor. Bu kulaklık sayesinde sürücünün beyninden geçen fren, hız ve sağa – sola dönme düşünceleri algılanıyor. Otomobil sadece bunu düşüncelerin beyinden geçmesinden 0,2 – 0.5 saniyeler arasında gerçekleştiriyor. Beyin gücüyle çalışan otomobil mi olurmuş demeyin gerçekten oluyor ve çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz sene CES 2018 fuarında tanıtımı yapılan Nissan IMx Kuro’nun seri üretimine 2021 yılında geçilmesi planlanıyor.

Beyin Gücüyle Çalışan Otomobiller Yakın Gelecekte Nissan ile Aramızda

Nissan Logo
Nissan’ın beyin gücüyle çalışan otomobili IMx Kuro, 2021’de seri üretime geçecek…

Nissan IMx Kuro, tabir-i caizse sürücüsünün ciğerini biliyor. Otomobil, Japon kültüründeki mekan ve zaman algısını ifade eden “ ma “ ve durgunluk ve hareketi ifade eden “ wa “ dan esinlenerek tasarlanıyor. IMx Kuro’yu ifade eden ikonik özelliklerden bir tanesi de tamamen panoramik olan led gösterge paneline harici kameralardan çekilen görüntülerin en gerçekçi şekilde yansıtılması oluyor. Akıllı sürüş teknolojileriyle donatılan IMx Kuro, gideceğiniz yere kadar yolu sizin için takip ediyor. Sürüş esnasında istediğiniz zaman kontrol sizde oluyor, isteğinize göre de sürüşü otomobile devredebilyorsunuz.

Nissan IMx Kuro, 320 kW’lık önde ve arkada iki tane motora sahip olsa da aslında beyin gücünün hükmünü yerine getiren bir elektrikli otomobil. Şasiden alçak bir konumda ve aracın ağırlık merkezine yakın bir yerde duran akü, tek şarjla 600 km yol yapma imkanı sunuyor. IMx Kuro, komuta ondayken gideceğiniz her yere sizi götürebiliyor. Ayrıca yerel şebekeye elektrik beslemesi yapabileceği bir yere kendisi otomatik park yapabiliyor. Siz bir yerden gelecek olsanız bile sizin geliş saatinize göre kendini şarj ederek usluca sizi bekliyor.

Otomobil teknolojisinin belki de en üst seviyesi olan beyin gücüyle çalışan otomobili heyecanla ve merakla bekleyenlerden biriyim. Beyin gücünün üstünde olan bir şey otomobil teknolojisine entegre edilebilir mi onu zaman gösterecek.  Ayrıntılar için Nissan IMx Kuro sayfasına göz atın derim. Yeni yazılarımız için takipte kalın, hoşça kalın.

1Shares