Otomobillerde Virüs Temizliği Nasıl Yapılır?

Otomobillerde Virüs Temizliği Nasıl Yapılır?

Mayıs 11, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Herkese merhaba. Malumunuz normalleşme sürecine girdik. Belirli sınırlar çerçevesinde gitmek istediğimiz yerlere otomobillerimizle gitmek zorundayız. Bu konuyla ilgili otomobil takipçilerimizden sıkça mail aldığımızdan dolayı otomobillerde virüs temizliği nasıl olmalı sorusuna açıklık getireceğimiz bir blog yazısı ile karşınızdayız. Geçen senenin Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan, Mart ayından beri ülkemize ve dünyaya yayılan Koronavirüs global çapta herkesi oldukça etkiledi. Küresel salgına karşı sokağa çıkma yasağı gibi alınan çeşitli önlemler ile birlikte halk olarak bizim de mutlaka aldığımız önlemler var.

virüs temizliği, iç dış temizlik

Güvenlik önlemleri doğrultusunda özellikle kalabalık şehirlerde normal zamanlarda işe, okula ya da gezmeye giderken tercih edilen toplu taşıma araçlarına binişin rekor derecede azaldığını söyleyebiliriz. Haliyle insanlar artık hususi araçlarını kullanmayı tercih eder hale geldi. Sonuçta kendi otomobillerimizde risk daha az diye düşünürüz. Ancak koronavirüs önlemleri kapsamında otomobillerimizi daha güvenli hale getirmek için hijyen konusunda dikkat etmemiz gereken bazı kurallar var elbette. Her ne kadar otomobillerimizin güvenli olduğunu düşünürsek düşünelim, araç temizliğine mutlaka önem vermemiz gerekir.

Temizliğe karşı ne kadar hassas olmamız gerektiğini hatırladığımız şu dönemlerde ev yapımı dezenfekte ürünleri ile gerçekleştirdiğimiz ev temizliğinin yanı sıra kişisel hijyenimize de oldukça dikkat etmeye başladıktan sonra otomobilimize karşı da temizlik konusunda titizlikle yaklaşarak bakteri ve virüslerden arındırabiliriz. Peki otomobillerde virüs temizliği yapılırken nelere dikkat etmeliyiz ona göz atalım.

Otomobillerde Virüs Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koronavirüs ortaya çıktığından bu yana uzmanlar virüsün havada 4-5 saat süreyle kalabildiğinden tutun da kumaş ve metal yüzeylere tutunarak uzun süre yaşamasına kadar pek çok açıklama yapıyorlar. Acaba bize bulaşır mı endişesi otomobillerimiz için de olmaya başladı. Ancak endişeli olmanın aksine tedbir açısından iç dış araç temizliği yaparsak otomobillerimizden bakteri ve virüsleri bir nebze uzak tutmuş oluruz.

otomobil dış temizlik, iç dış temizlik

Biraz genel kurallardan söz edecek olursak; aracımıza binmeden önce kapı kolu, direksiyon ve vites gibi çok sık temasta bulunduğumuz yerleri kolonya türü alkollü dezenfektanlarla temizlemeliyiz. Otomobilimizle seyahat ederken olabildiğince az kişiyle yola çıkmalı ve otomobil içerisinde de sosyal mesafe kurallarına uymalıyız. Çünkü ne kadar araç içi temizlik yapsak da birden fazla kişiyle yaptığımız yolculukta sürekli nefeslerimizle karışan hava olası virüsün araç içinde barınmasına neden olabilir. Bu yüzden biz harici bir kişiyle bile yolculuk yaptığımızda maske takmamız iyi olabilir. Kimin taşıyıcı olup olmadığını bilmemiz imkansız. Ancak maske takıldığı zaman birbirimiz arasındaki etkileşim en az düzeye indiğinden virüsten etkilenme olasılığımız da doğru orantılı bir şekilde düşecektir. Gelelim otomobillerde virüs temizliği için ayrıntılı dezenfekte işlemlerine…

Otomobillerde Virüs Temizliği Yapılırken Ozon Gazı Kullanılıyor

Ozon gazı ile temizlik araç içindeki kötü kokuları ya da havadan kabine gelen kokuları temizlemek için 5-10 dakika gibi kısa süre içerisinde özel bir cihazla yapılan işlemdir. Belli bir noktadan araç içine püskürtülerek yapılan bu işlem büyük oranda başarı sağlar.

Polen Filtre Değişimi ve Klima Kanallarının Temizliğini Sık Yapmalıyız

Polen filtresi nedir diyecek olursak, dışarıdan gelen havanın otomobil kabinine gelmeden önce temizlendiği filtredir. Polen filtresi otomobil için son derece önem içerir. Çünkü polen filtresi kirlendiği zaman ya da değişim vakti geldiğinde araç kliması yazın kabin içini soğutamadığı gibi kışın da ısıtamaz. Bu yüzden normal şartlarda periyodik bakımlarda belirlenen zamandan daha kısa süre içerisinde polen filtresini değiştirmemiz sağlığımız açısından önemlidir.

Klima kanallarının temizliği polen filtresinden sonra önemli olan bir diğer kural. Polen filtresinin değişiminden sonra klima kanallarının temizlenmesinin yapılması önem arz eder. Çünkü klima kanallarının temizliği yapılırken kalorifer menfezlerine kadar detaylı bir temizlik yapıldığından işlem sonrasında kabin içine giren hava daha temiz olur.

Otomobil İçini Dezenfektan Ürünleri ile Temizlemeliyiz

araç içi temizlik

Normal zamanlarda bile tepeden tırnağa yapılması gereken temizlik çalışmalardan bir tanesi otomobil iç temizliğidir. Bir ıslak mendil ya da sabunlu su ile yapılan araç içi temizliği dezenfektan ürünleri ile yapıldığında daha kapsamlı olacaktır kuşkusuz. Tabii otomobiller için dezenfektan ürünleri mutlaka belirli özelliklere sahip olmalıdır.

Örneğin dezenfektan ürününün pH değeri otomobil iç dizaynında kullanılan malzemelere uygun olmalı. Bunun yanı sıra astım, bronşit gibi kronik rahatsızlığı bulunanlar için dezenfektan ürünüyle yapılan temizlik sonrasında araç içinde kesinlikle ağır koku olmamalıdır. Dezenfektan ürünleriyle temizlik yaparken daha detaylı bir şekilde en çok temas ettiğimiz yerleri dezenfekte etmeliyiz.

Araç İçini Sık Sık Havalandırmalıyız

Otomobilimizle bir yerden bir yere gittik ve park ettik. Bulunduğumuz yerde, evde ya da işte ne kadar süre geçirmişsek geçirelim otomobilimize bindikten sonra hareket etmeden camlarımızı açarak araç içini havalandırdıktan sonra yola çıkmalıyız. Ayrıca eğer klima açma ihtiyacı duyduysak klimadan gelen havayı klimayı açtığımız ilk dakikalarda solumamaya özen gösterelim.

Bu temizlik kurallarını uygulayarak otomobillerde virüs temizliği yapmamızın yanı sıra mutlaka araç içinde el dezenfektanı veya kolonya taşımaya özen göstermeliyiz. Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte rehavete kapılmayalım. Mutlaka kendi sağlığımıza, ailemizin ve çevremizin sağlığına dikkat edelim. Sağlıklı günlerde buluşmak ümidiyle.

0Shares