Sesli Kitap Nedir? Kitapların Dijital Dünyadaki Sesi

Sesli Kitap Nedir? Kitapların Dijital Dünyadaki Sesi

Ağustos 22, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Sesli kitap (audiobook) çok da yabancı olduğumuz bir tanım değil aslında. İlk olarak 1930’larda görme engelliler için bir alternatif olarak sunulan sesli kitaplar zaman içerisinde çocuklar için masal ve öykülerde, yabancı dil öğrenimlerinde kullanılmaya başladı. Bugün ise hızla değişen dijital dünyada okumaya zaman bulamayanlar için basılı kitap ve e kitap haricinde cazip bir seçenek olarak tanımlanıyor. Ders kitaplarından çok satan romanlara, klasiklerden psikoloji kitaplarına kadar artık her konuda efektlerle desteklenerek seslendirilen sesli kitaplar, gelecekte klasik kitapların yerini alacak yeni bir alternatif model oluşturuyor.

Sesli Kitap Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Elbette ki elinize kitap alıp sessiz sakin bir köşede okumanın tadına varmak başka. Ancak buna vakit bulmakta zorlananlar için bu kitaplar her an yanınızda. Yolculuklarda, evde iş yaparken ya da mutfakta yemek hazırlarken müzik dinlemek yerine kitap dinleyebilirsiniz. Uyku öncesi gözlerinizi kapatıp kitabın sesli dünyasında bir yolculuğa çıkmak da farklı bir deneyim olabilir.

sesli kitapların avantajları
Artık kitaplar konuşuyor

Bunun yanı sıra tıpkı e kitapta olduğu gibi, sesli kütüphaneniz de dijital ortamda saklanabilir ve kolay taşınabilir olması bakımından basılı kitaplara göre daha pratik kullanım imkânı sunuyor. Ayrıca kitap dinlerken sessiz bir ortama da ihtiyacınız yok. Kulaklığınızı takıp, kitabınıza kulak vermeniz yeterli 🙂

Dinlemenin de okumak kadar öğretici bir yanı olduğunu düşünürsek, sesli ders kitapları öğrenciler için de motive edici bir model olabilir.

Sesli Kitaplara Nasıl Ulaşabilirsiniz?

E kitap örneğinde olduğu gibi, internetten ücretsiz ya da ücretli pek çok kaynaktan sesli kitap indirmeniz çok kolay. Dünyada artık yeni model kitap olarak kabul gören sesli kitapları ilk sunan marka Audible. Ülkemizdeyse henüz başlangıç seviyesinde diyebileceğimiz sesli kitaplar için en iyi platformların başında “seslenen kitap” geliyor.

Sesli Kitap ile Gelen Değişimler

Dünyada giderek kabul gören bu yeni anlayışa göre, kitap yazım modelleri de değişim gösteriyor. Şöyle ki, artık kitaplar seslendirmede daha verimli bir anlayışla yazılmaya başlanacak. Nitekim Amerika’da sadece sesli olarak piyasaya sürülen kitaplar da bu anlatım dilini görmek mümkün. Okuyucunun yerini dinleyicinin aldığı sistemde daha kısa cümleler kullanılmasını buna örnek verebiliriz.

Sesli kitaplar geliştikçe, kitap anlatıcıları ya da seslendirmenleri diye başlı başına bir meslek dalı da giderek popüler olacak yakın geleceğin meslekleri arasında sayılabilir.

Okumanın yeri elbette farklı ancak bu yeni model de okumak kadar keyifli ve farklı bir deneyim. O yüzden bir kitabın sesine kulak vermeden geçmeyin 🙂

0Shares