BMW ve Mercedes Benz Otonom Sürüş Ortaklığı

BMW ve Mercedes Benz Otonom Sürüş Ortaklığı

Ağustos 27, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Otomobil sektörünün dev firmalarının müşteri isteklerinden ve teknolojinin durmaksızın gelişmesinden dolayı, maliyetleri minimize ederek ortaklık kurması konuşuluyor.

Bu ortaklığın hedefinde yeni nesil sürücü yardım sistemi oluşturmak, otonom sürüş altyapısını otobanlara entegre etmek ve otonom park özellikleri yaratmak yer alıyor.

BMW Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Fröhlich bu konu hakkında uzun vadeli ortaklıkların özerk sürüşün sanayileşmesine katkıda bulunacağını söylerken, Mercedes Benz’in ana şirketi Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Ola Kallenius ise bireysel ve bağımsız olarak hareket etmekten yana olmadıklarını, güvenilir ve dikkat çekici bir sistem oluşturmaktan yana olduklarını ifade ediyor.

BMW ve Mercedes Benz Yeni Nesil Sürüş İçin Elele

bmw ve mercedes
BMW & Mercedes otonom sürüşte rakiplerine nasıl bir fark atacak?

BMW ve Mercedes ortaklığının eseri olacak otonom sürüş teknolojisinin 2024 yılında satışa sunulması bekleniyor. Tesla ve Google’dan sonra otonom araçta rekabetin içinde iki Alman devi yer almayı hedefliyor.  Level 4 ve 5 araçlar için BMW, Intel Mobile ve Delphi ile görüşmelerini sürdürürken Mercedes ise Bosch ile görüşme yapıyor. Bunun yanı sıra otonom sürüş teknolojisi ile ilgili çalışmaların Nvidia Drive Pegasus Al isimli platformda gerçekleştirileceği ifade ediliyor.

Nvidia’ya ait Drive Pegasus Al platformu saniyede 320 trilyon işlem gerçekleştirecek güce sahip. Bu teknoloji için veri depolama, veri işleme ve yazılım geliştirme için ortak bir veri merkezi geliştirilecek. Çalışmada 1200 kişilik ekip yer alacak ve BMW Münih’teki otonom sürüş kampüsünde, Mercedes ise Sindelfingen ve Immendingen’deki teknoloji merkezlerinde çalışmalarını sürdürecek.  Ayrıca ikilinin geliştirdiği otonom sürüş teknolojisinin denemeleri Mercedes V- Class ve S- Class araçlarında test edilecek.

Her iki otomobilin tutkunları da iki Alman devinin klasikleşmiş otomobillerini çok seviyor. Ne BMW’nin tarihi ne de Mercedes’in tarihi boyunca böyle bir düşüncenin esamesi bile geçmezken bugün BMW ve Mercedes’in birbirlerine yeşil ışık yakmış olmaları, ileri seviye sürüş teknolojileri geliştirmekle birlikte uzun soluklu bir ortaklığın var olacağını gösteriyor.

0Shares