Ev Yapımı Bitki İlaçları ile Bahçeleriniz Doğal Kalsın

Ev Yapımı Bitki İlaçları ile Bahçeleriniz Doğal Kalsın

Nisan 26, 2019 1 Yazar: digitalyazarlar

Madem ki doğal yaşamı seçtik, o zaman bahçelerimizde çiçek, meyve, sebze ve bitkilerimize dadanan her türlü börtü böcek için ev yapımı bitki ilaçları kullanmalıyız. Baharın gelmesiyle birlikte toprak üstüne çıkan bahçe zararlılarından bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Şimdi onları yok etmeden, bahçemizden nasıl uzaklaştırıyoruz onlardan bahsedeceğiz. Tabii, bitkilerimize tek zarar veren bahçe zararlıları böcekler değil. Aynı zamanda bazen topraktan, bazen yanlış sulama şeklinden ya da mevsimler koşullara bağlı olarak bitkilerimiz de tıpkı bizler gibi hastalanabiliyor.

Çiçek, sebze, meyve ve bitkilerimizi hastalık ve bahçe zararlılarına karşı korumada evde yapabileceğimiz ev yapımı bitki ilaçları ile sağlıklı hale getirebiliyoruz. Sizlere vereceğim tariflerin hepsi, kendi bahçemizde kullandığım ve etkili sonuçları aldığım tariflerdir. O zaman başlayalım 🙂

Ev Yapımı Bitki İlaçları ile Bahçe Zararlıları ve Hastalıklarla Mücadele

Bir bakıma doğa aslında kendi içinde her türlü derde çare oluyor. Örneğin bahçenize ektiğiniz patates, domates bitkilerinin yaprakları tırtıllar ve yaprak bitlerine karşı çok etkili. Bunun yanında ısırgan otu da böceklerin uzaklaştırılmasında oldukça faydalı. Doğal ilaçlama yöntemlerinde püskürtme sistemi ve besin tuzakları olmak üzere iki farklı yöntem kullanıyoruz. Burada verdiğim tarifler, ekolojik tarım sisteminde de kullanılan ekolojik bitki ilaçları olarak da adlandırılan tariflerdir.

Ev Yapımı Bitki İlaçlarından Püskürtme Sistemiyle Hazırlanan İlaçlar

ev yapımı bitkisel ilaçlar, bitki ilacı
Ev yapımı bitkisel ilaçlar ile bitkilerimizi doğaya zarar vermeden korumak mümkün.
 • Böcekler, karıncalar için kullanılır. 1 litre suya 2 çorba kaşığı arap sabunu, 1 yemek kaşığı sıvı yağ, 3 diş ezilmiş sarımsak ekliyoruz. Buzdolabında bir gece bekletip süzüyoruz. Püskürtme işlemi öncesi yağ ile karışması için iyice çalkalıyoruz. Meyve ağaçlarından güllere kadar böcek ve karınca dadanan tüm bitkilerde etkilidir. Bu karışımı bitkilerin yapraklarına sıkıyoruz. Meyvelerine gelmemesine özen gösteriyoruz.
 • Patates ya da domates yaprakları, yaprak bitleri ve tırtıllara karşı etkilidir. Bahçenizde patates veya domates yetiştiriyorsanız bu bitkilerin yeşil yapraklarını bir tencerede koyuyoruz. Üzerini örtecek kadar su ile yapraklar yumuşayıncaya kadar kaynatıyoruz. Tencerenin kapağı kapalı bir şekilde soğumasını bekliyoruz. Ev yapımı ilacımız hazır. Soğuduktan sonra süzerek, püskürtme şeklinde kullanıyoruz.
 • Özellikle sümüklüböcek ve salyangozlar üzerinde çok etkili bir diğer tariftir. Gül bakımı için de kullanabileceğiniz bu tarife göre 1 litre suya 1 çorba kaşığı çok acı pul biber koyup bir taşım kaynatıyoruz. Soğuduktan sonra karışımı süzüyoruz ve yine her türlü sebze. Meyve ve çiçeklerin yapraklarına püskürtme yöntemi ile uygulama yapıyoruz.
 • Tüm böcekler üzerinde oldukça etkili bir diğer ev yapımı bitki ilacı için ana malzememiz tespih ağacı tohumu. Aktarlardan kolaylıkla temiz edebilirsiniz. 2,5 litre suya 1 kg tespih ağacı tohumunu havanda döverek parçalayıp koyun. 48 saat boyunca suda bekletip, süzün.
 • Özellikle kırmızı örümcekler ve karıncalar üzerinde olmak üzere yine böcekleri bitkilerinizden uzaklaştıran bir diğer bitki ısırgan otudur. 5 litre suya yarım kg ısırgan otu koyarak 24 saat bekletiyoruz. Süzerek kullanıma hazır hale getirmiş oluyoruz.

Ev Yapımı Bitki İlaçları Besin Tuzakları

 • En kolay ve pratik olanlardan bir tanesi kükürttür. Organik tarımda da kullanılan kükürt, özellikle kırmızı örümceklerde çok etkilidir. Bitkilerinizin etrafına serpebilirsiniz. Bunun yanında kükürt, bahçenize gelebilecek yılanları uzaklaştırmada da etkilidir. Bahçenizin etrafına da kükürt serpebilirsiniz.
 • En zor başa çıkılan böceklerden biri de danaburnudur. Bunun için 5 kg kepeğe 1 su bardağı şeker, 1 su bardağı pekmez koyuyoruz. Sonra köfte kıvamına gelene kadar su ilave edip yoğuruyoruz. Sebze fidelerimizin diplerine güneş çekildikten sonra biraz su verip, ardından küçük köfteler haline getirdiğimiz kepekli karışımı koyuyoruz. 1 hafta ara ile ikinci kez tekrarlayabilirsiniz.
 • 1 litre sirkeye yarım litre su, 1 bardak kadar da şarap ekliyoruz. Bu karışımı saksı tabakları gibi sığ kaplarla bahçemize yerleştiriyoruz. 15 günde bir yenilenen karışım bahçe zararlıları böcekleri uzak tutmakta etkili oluyor.

Ev Yapımı Bitki İlaçları ile Mantar ve Hastalıklarla Mücadele

Meyve ağaçlarınız, gülleriniz, sardunya gibi bahçe ya da saksılarda yaz çiçekleri ile sebze fideleriniz mantar türü hastalıklara yakalanabilirler. Bu sebeple doğal sebze meyve yetiştiriciliği için ev yapımı bitki ilaçları iyi sonuçlar verir. Sebze fidelerinde özellikle salatalık, sakız kabak, domates ve fasulye yaprakları en çabuk etkilenenlerdir. Ağaçlar içindeyse şeftali ağaçları en hassas olanlardır. Bunları temizlemez ve önlem almazsanız meyvelerine kadar yansır, hatta kurumalarına sebep olabilirler. Mantar hastalıklarının geçmesi için 1 ay kadar sabırlı olmalısınız. Öncelikle hastalıklı yaprakların hepsini temizlemeniz şart. Hazırladığınız ilaçları 3 günde bir düzenli kullanarak ve hastalıklı yaprakları kontrol ederek düzenli işlem yapmalısınız. Mantar için en etkili kullandığımız ev yapımı bitki ilaçları aşağıdaki gibidir.

 • 4 litre suya 1 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı sıvı bulaşık deterjanı ( sıvı sabun da olabilir), 1 yemek kaşığı sıvı bitkisel yağ koyuyoruz. Karışımı her kullanımda çalkalıyoruz.
 • 1 litre suya 1 yemek kaşığı oksijenli su katıp, bu karışımı da bitkilerinizin yapraklarına püskürtebilirsiniz.
 • Kükürt, böcekler de etkili olduğu kadar mantarda da etkilidir.
 • Kireç, özellikle yazın hasat tamamlanıp fideler söküldükten sonra, toprağınızda bulunan mantar türü hastalık kalıntılarını yok etmek, toprağınızı arındırmak için kullanılır. Kireci sadece toprak için kullanıyoruz. Ayrıca ortanca çiçeği renklendirmek için de kireç kullanılabilir.

Evde Yapılan Bitki İlaçları Nasıl Kullanılır?

Ev yapımı bitki ilaçları ile olumlu sonuçlar alabilmek için, doğru kullanım yapmamız gerekiyor. Doğru zamanda, yeterli dozda kullanım önemlidir. Fazla kullanım bitkilerinizi bozabileceği gibi, az kullanımda sonuç alamazsınız.

Her şeyden önce hazırladığınız ilacı kullanacağınız bitkinizin bir yaprağında test etmelisiniz. Eğer bir bozulma olmamışsa bütün bitkide uygulayabilirsiniz.

Kullandığınız püskürtme şişesinin başlığı çok önemli. Hazırladığınız sıvı ev yapımı bitki ilaçları ile püskürtme yaparken, püskürtme başlığını sis gibi en ince kaplama yapacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. İçerisinde yağ olan ilaçları kullanım öncesi mutlaka çalkalamalısınız.

Bitkilerinizde sulama ve ilaçlama işlemlerini hiçbir zaman güneş varken ya da gece nem çökmüşken yapmayınız. Güneşte yapmanız yaprakların yanmasına, gece yapmanız iyice nemlenerek daha çok mantar hastalıklarına yakalanmasına sebep olur. En ideal saatler, güneş çekilmeye başladığında ya da erken uyanabilirseniz gün doğumu öncesidir.

Tüm yaprakları bir sis bulutu gibi kaplayacak şekilde ilaçlama yapmalısınız. Verdiğimiz tariflerdeki ilaçların hepsi 3 günde bir kullanım için uygundur.

Bitkilerimizin sağlıklı olması için, onları bahçe zararlılarından ve mantar türü hastalıklardan korumalı, bunu yaparken de doğaya zarar vermeden doğal bitki ilaçları kullanmalıyız.

6Shares