Elektrikli Otomobiller İçin Yeni Pil Üretimi

Elektrikli Otomobiller İçin Yeni Pil Üretimi

Nisan 7, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Günümüz teknoloji çağında elektrikli otomobil üretimi artıyor. Elektrikli otomobiller giderek yaygınlaşan ve tercih edilen yeni nesil otomobil modelleri oluyor. En önemli dezavantajları pil ömrü olan elektrikli otomobiller için üreticiler daha verimli ve uzun süreli pil üretimi arayışına girmiştir.

Kanadalı CVMR şirketi şu anda standart olarak kullanılan lityum pillerine göre bünyesinde beş kat daha fazla enerji depo eden katı elektrolitli Magnezyum pillerini geliştirerek batarya ve şarj sorunun ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Bunun en önemli sebebi tamamen çevreci elektrikli otomobiller üretilmesidir. Ayrıca CVMR şirketi, Türkiye’ye de şarj edilebilir pil tesisi kurmak için görüşmeler yapmaktadır.  CVMR yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Kamran M. Khozan’ın yaptığı açıklamaya göre, Magnezyum piller önümüzdeki 2 yıl içinde ticarileştirilecek ve elektrikli otomobiller daha çok rehavet görecek. Ne diyelim hayırlısı 🙂

Tesla İçin Üretim Yapan Innolith AG Firması Otomobillerin Pil Ömrünü Uzattı

Tesla, elektrikli otomobillerini ilk defa üretip yüksek satış rekorları kırarak diğer otomobil firmalarını elektrikli araç üretimine teşvik etti. Fakat şunu da söylemek gerekirse, otomobil firmalarının ürettiği elektrikli otomobiller tek şarj ile 350-400 km yol yapabiliyor. Tabii ki kullanıcılar da bunu yeterli görmüyor. Innolith AG firması, bu durumda kullanıcıların şikayetlerini dinleyerek kendini geliştirdi ve ürettiği yeni pil sistemini 1000 Wh/kg (kilogram başına watt saat) değerine çıkardı. Böylelikle elektrikli otomobiller bu pil sayesinde tek şarj ile 1000 km yol yapabilir hale geldi.

Innolith AG firmasının bu müthiş icadının değerinin Tesla Model 3’ de yer alan 250 Wh/kg değerine sahip olan pilden oldukça fazla olması ve bu pilin 1000 km menzile sahip olması ile birlikte otomobil dünyası  bu yeni icadın peşini bırakmıyor. 

Elektrikli Otomobiller İçin Aston Martin Eski Tasarım Direktörü Fisker’den Hızlı Şarj Olan Piller

Fisker, Aston Martin’den ayrıldıktan sonra kendi şirketini kurdu ve şimdi de üretmeye karar verdiği üstün niteliklere sahip pillerin patentini almak için başvuruda bulundu. Açıkçası bu pillerle otomobil dünyasına bomba etkisi yaratacağa benziyor. Bu teknolojiyle en çok iç içe olan bir isim var ki, kendileri Sakti3 kurucularından Dr.Fabri Albano olur, Sakti3 firmasından ayrıldı ve Fisker için bu teknolojiyi geliştirmeye başladı.

elektrik şarj ünitesi, elektrikli otomobiller, pil
Elektrikli otomobiller gelişen pil teknolojisiyle giderek yaygınlaşıyor…

Elektrikli Otomobiller İçin 1 Dakikada Şarj Olan Pillerin Avantajı  ve Özellikleri

  • Sıvı elektrot yerine katı elektrolit kullanıldığında piller daha az yalıtım katmanına sahip olmuş, daha küçük ve hafif tasarlanmıştır.
  • Elektrikli otomobiller için daha hızlı şarj
  • Daha az maliyet
  • Patlama ve yanma etkisi daha az.

Fisker, bu pillerin diğer pillere göre 2,5 kat daha yoğun olduğunu, 1 dakikada şarj olabildiğini ve tek şarjda 800 km yol gidilebildiğini ifade etti. Henüz daha piyasada olmayan bu piller için söylenilenler net olmamakla birlikte Fisker bu pille çalışan ve kendi üretimi olan EMotion ‘u 2019 yılında seri üretime geçirmeyi hedeflemektedir. Elektrikli otomobillerden Renault Zoe ve Toyota C-HR Hybrid test sürüşü yorumlarımızı okumak için otomobil kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

0Shares