5G TEKNOLOJİSİ GÜNEY KORE’DE START VERDİ

5G TEKNOLOJİSİ GÜNEY KORE’DE START VERDİ

Nisan 8, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Özellikle geçtiğimiz 6 ay içinde dünya devleri Amerika, Japonya, Çin ve Güney Kore arasında 5G teknolojisi ile ilgili yarışın galibi 3 Nisan tarihi itibariyle Güney Kore oldu. Ülkenin üç büyük telekomünikasyon şirketi yerel saat ile 23.00’de Kore’yi temsil eden birkaç ünlü ismin telefonlarında 5G teknolojisini aktif hale getirdi. Daha sonra Seul ve birkaç kentte 5G teknolojisi kullanıma açıldı ve internet hızı 20 katına çıktı.

Güney Kore’nin bu duyurusunun ardından Samsung hiç vakit kaybetmeden Cuma günü GALAXY S10 5G telefonunu piyasaya sürdü. Ve dünyanın ilk 5G teknolojisi uyumlu telefonu olarak GALAXY S10 5G tarihe geçti.

Güney Kore’nin bu atağı 5G teknolojisi konusunda diğer dünya devlerini de harekete geçirdi. Amerika Birleşik Devletleri bünyesindeki Verizon firması da Chicago ve Minneapolis’te 5G hizmetini devreye soktu. 5G teknolojisi rekabetin de katkısıyla bütün hızıyla dünyaya yayılmaya başlayacak gibi görünüyor.

5G Teknolojisi Nedir ve Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

5G teknolojisi nedir kavramı açılım olarak 5. Nesil kablosuz iletişim ağı diyebileceğimiz sistemle mevcut internet kullanım hızı 20 kat artacak. Örneğin bir filmi 1 saniyede telefonunuza ya da tabletinize yüklemiş olacaksınız. Yükleniyor ibaresi tamamen ortadan kalkacak. Süper hızlı bir internet bağlantısı tabii ki sadece telefonlarımıza çok daha hızlı bir şeyler indirebilmek anlamına gelmiyor. Teknoloji anlamında yeni bir çağ başlıyor.

5G teknolojisi ile nesnelerin interneti (IOT) dönemi başlıyor. Nesnelerin İnterneti en basit tanımıyla aklınıza gelebilecek her nesnenin artık akıllı olması demek. Yani internet üzerinden, diğer cihazlarla iletişim halinde olması. Akıllı bileklikler, akıllı saatler, akıllı gözlükler, akıllı tshirtler, yani akıllı kıyafetler, ev otomasyon sistemleri, akıllı arabalar, akıllı evler ve akıllı şehirler. Dünya giderek akıllanıyor 🙂 5G teknolojisiyle nesneler üzerine yapılan yatırımlarla, hepsi yakın bir internete bağlanıyor olacak.

5G teknolojisi, 5G, IOT
Nesnelerin interneti ile dünyada her şey akıllanacak

5G ve IoT ile Yapılan Örnekler

Şu an kullanılan 4.5G teknolojisi ile pek çok şeyin temeli atıldı. Nesnelerin interneti 5G teknolojisiyle akıllı evlerden akıllı şehirlere kadar her şey çok hızlı organize edilebilir ve yönetilebilir hale gelecek.

  • Mesela arabanız evinizle bağlantı kuracak ve siz gelmeden yazın evin serin olması için klimayı devreye sokacak. Yapay zeka artık her yerde olacak.
  • Stadyumda bir futbol maçını telefonunuzun kamerası ve arttırılmış gerçeklik gözlüğünüzle izlerken oyuna ve oyunculara ilişkin görmek istediğiniz her bilgiyi gecikme ve bekleme yaşanmaksızın anında görebileceksiniz.
  • Sürücüsüz araçlar, sanal gerçeklik uygulamaları, eğitim, medya, sosyal hayat, ticaret, endüstri ve tıp alanında 5G teknolojisiyle büyük değişimler ve devrim niteliğinde atılımlar olacak.
  • 5G teknolojisiyle Akıllı Şehir sistemlerini yakın gelecekte daha çok konuşuyor olacağız. Toplu taşıma, bulut bağlantılı trafik kontrolleri, halk sağlığı, doğal afetler ve diğer sensör yüklü akıllı şehir uygulamalarının hızla gelişmesine olanak sağlayacak.

Türkiye 5G Teknolojisine Ne Zaman Geçecek?

Ülkemizde 5G teknolojisine hazırlık olarak pek çok önemli çalışma yapıldı ve halen de yapılmaya devam ediyor. Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 2020’de Türkiye’nin 5G teknolojisine dünya ile aynı anda geçiş yapacağını duyurdu.

Turkcell  ve Türk Telekom, eğitimden doğal afetlere kadar pek çok konuda 5G teknolojisi ile hayata geçirecekleri pek çok projenin deneme ve hazırlık aşamalarını başarıyla tamamladı.

Türkiye’de ve tüm dünyada büyük bir heyecan ile beklenen 5G teknolojisiyle hayatlarımıza ne gibi yenilikler getirecek adım adım takipçisi olacağız.

0Shares