Hipersonik Uçuş İle Yolculuklar Çok Daha Kısalacak…

Hipersonik Uçuş İle Yolculuklar Çok Daha Kısalacak…

Mayıs 13, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Teknolojinin hızına yetişmek ne mümkün. Hipersonik uçuş ile saniyede 7 km hıza ulaşabilen uçaklardan bahsediyoruz. Şu anda bu seviyede uçuş denemeleri yapılabiliyor ama daha yüksek hızlara çıkmak da mümkün olabilecek. Hipersonik uçuşlar gerçekleşmeye başladığında, dünya küçük sözü daha da anlamlı bir hale gelecek 🙂

Konunun derinlerine inmeden hemen önce “hipersonik” kelimesini açıklamak istiyorum. Hipersonik, ses hızından 5 kat yüksek hızlara denmektedir. Bu durumda hipersonik uçuş ise ses hızından 5 kat fazla hızlarda yapılan uçuşa denir. Günümüzdeki uçaklar maksimum 800-1000 km/h hıza çıkabilirken hipersonik uçaklar ise 6000 km/h hızlara kadar çıkabilecek. Dünyanın bir ucundan bir ucuna saatlerce değil dakikalar içinde ulaşmaktan bahsediyorum.  Yani aşağı yukarı hipersonik uçaklar ile 6,5 saatte Dünya’da tam tur atabilmek mümkün olacak. Oldukça heyecan verici gözüküyor 🙂

Hipersonik Uçuş İçin Dünyanın İlk Hipersonik Uçağı

Aslında bugünün hipersonik uçuşlarının ilk ilham kaynağı 60 yıl öncesinde X-15 uçağının bu yüksek hızlara çıkabilmeyi başarmasıyla ortaya çıktı. X-15 uzay yolculuklarının yapılabilirliğinin de önünü açan bir keşifti.

Reaction Engines isimli İngiliz uçak firmasının geliştirmiş olduğu şu anki Concorde uçaklarının 2 katı hıza sahip olan bir yolcu uçağı mevcut. Maksimum hızı 4000 mph fakat hipersonik uçuş sırasında sabit olarak 3800 mph yani 6000 km/h olarak bilinmektedir. Geliştirilen bu uçak ile Avrupa-Avustralya arası 5 saatten az sürecek. İniş ve kalkışlarda günümüz jet motorları kullanılırken havalandıktan sonra da hipersonik hızlara çıkmak için sıvı hidrojen motoru kullanılacak. Ayrıca uzmanlara göre kalkış dikey açıya yakın bir açı ile gerçekleşecek. Bu uçaklar hem daha az yakıt tüketecek hem de daha güvenli olacak. Fakat motorda yanma sonucu oluşan büyük enerji uçak benzinine göre fazla olacağından daha güçlü motorların üretilmesi gerekmektedir. Reaction Engines firmasına göre ise 25 yıl sonra bu uçağın üretimi tamamlanacak.

Hipersonik Uçuş Ne Derece Mümkün?

Hipersonik hızlara çıkabilen uçaklar yapıldı. Ancak bu uçakların sıradan yolcu uçaklarına dönüştürülebilmesi için çalışmalar sürüyor. Hipersonik uçuş sırasında hipersonik hızlarda meydana gelen sürtünmeden dolayı aşırı malzeme kaybını önlemek amacıyla çok çok yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir malzemeden yapılmış hipersonik uçaklar kullanılmalıdır. Ayrıca jet uçaklarının ses hızını aşması sonucu oluşan büyük patlamaların kat kat fazlası olacağı düşünüldüğünde bu durumun üstesinden nasıl gelineceği oldukça merak konusu. Ayrıca hipersonik uçuş sırasında yolculara gelecek olan büyük kuvvetler günümüz uçuşlarındaki kuvvetler seviyesine getirilmelidir.

Airbus ve Reaction Engines tüm bu sorunlara yönelik malzemeler üreterek, yakın gelecekte hayata geçirilecek iki hipersonik uçak için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Her konuda giderek hızlanan ve zamanla yarışan dünya için hipersonik uçuş da talep görebilecek gelecek vaat eden bir teknoloji gibi gözüküyor.

0Shares