Başarı Sizin Elde Edemeyeceğiniz Bir Şey Değildir!

Başarı Sizin Elde Edemeyeceğiniz Bir Şey Değildir!

Nisan 10, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Başarı, bir işte gösterilen gayretin sonucunda elde edilen güzel sonuçtur. Her konuda başarılı olamayabilir insan. Örneğin; iş hayatında başarılı olan biri aile hayatında başarılı olamayabilir, futbolu iyi oynayan biri basketbolu iyi oynayamayabilir, matematik dersinde üstün başarı elde eden biri tarih dersinde elde edemeyebilir, psikolojisi bozuk olan bir öğrenci derslerinde başarılı olamayabilir veya bu örneklerin tam tersi olabilir ya da hiçbiri olmayabilir. Ama başarının isteğe ve inanmaya bağlı olduğu bir gerçektir. “İnanmak, başarmanın yarısıdır” derler diye boşuna dememişler değil mi ?

Başarı Yolunda Başarısızlık Size Işık Tutar

başarı,başarısızlık, yol
Başarıya giden yol bazen başarısızlıktan geçer…

Bunu size birkaç başarısızlık örneği ile açıklayayım. Steve Jobs kendi kurduğu şirketten 30 yaşında kovulmasına ve uzun bir süre kimseyle konuşmamasına rağmen devamlı yenilik peşinde koşuyordu. Jack Ma Harvard Üniversitesi’ne 10 kez başvurdu ve hepsinde de reddedildi. Üniversiteye de 3.denemesinde girmeyi başardı. “Polis olmak için başvurdum, başvuran 5 kişiden 4’ü alındı ben kabul edilmedim. KFC  Çin pazarına girdiğinde iş için 25 kişi başvurdu, 24 kişi alındı ve alınmayan tek kişi bendim “ dedi. Geçmişleri başarısızlıklarla dolu bu iki insanın başarıları ortada. O zaman başarısızlık, aslında size nasıl başarılı olacağınızı anlatır. Başarısız olmaktan korkmayın. Başarısızlık, bir bitiş noktası değildir. Aksine bir başlangıç noktasıdır. “ Yine olmadı, şimdi ne yapacağım?” gibi düşüncelerden kesinlikle vazgeçin. Başarı yolunda pes etmek, kararsızlık ve melankoli durumu yoktur.  Başarı ile arkadaş olmak için başarısızlıkla nasıl mücadele etmemiz gerektiğini bilmeliyiz. Başarısız olsanız bile başarısızlığınızın sebeplerini iyi analiz etmeli, o sebeplere karşı önleminizi almalı ve dersinizi alıp başarıya ulaşmaya devam etmelisiniz. İcatlar böyle ortaya çıkmıştır.

Başarı Hedeflerinizi Kendiniz Belirleyin

Henry Ford’un “ İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim “ sözüyle başlamak istedim cümlelerime. Eleştiriler sizi yıldırmasın, onları dikkate alın ama kararları siz verin. Başarı sizin ne yapmak istediğinizle doğru orantılıdır. Kendi iç sesiniz her zaman rehberiniz olsun. Başkalarının söylediklerinde en önemli kriteriniz, içinize sinip sinmemesidir. İçinize sinmeyen yani inanmadığınız konuda başarılı olamazsınız. Eleştiriler sadece yolunuza ışık tutabilir ama yolunuzu siz belirlersiniz. İnandığınız şeylerin peşinden gidin. Başarı sizi orda bekliyor olacaktır.

Başarı Yolunda Altın Kurallar

Başarının isteğe ve inanmaya bağlı olduğunu söyledik. Peki gerçekten bunlar yeterli olur mu, başka neler yapılmalıdır, kendimizi nasıl başarılı olmaya adapte etmeliyiz ? Başarısızlıklarıyla dolu bu insanlar nasıl başarılı oldular?

Başarı, insana özgüdür. Her insanın başarılı olabilmek için uyguladığı yöntem  birbirinden farklıdır ve bir insanın uyguladığı yöntem bir insana iyi gelecek diye bir kaide yoktur. Başarının en önemli ikinci anahtarı motivasyondur. Yukarıda bahsettiğim Steve Jobs ve Jack Ma (Ali Baba) örneklerinde olduğu gibi başarısızlıkta bile motivasyonumuzu yüksek tutmak, nasıl başarılı olunur sorusunun en önemli cevaplarından bir diğeridir. Bunun dışında, nasıl başarılı olunur sorusu için size birkaç önerim  olacak :

başarı, başarılı olmak, anahtar
Başarının anahtarı sadece sizin elinizde!
  • Öncelikle kendinize bir hedef koyun.
  • Bu hedefe gelebilmek için kendinize bir süre belirleyin.
  • Planlı programlı olun.
  • Bir işi isteyerek ve severek yapın.
  • Bir sorunla karşılaşsanız bile pes etmeyin.
  • Yaptığınızın daha fazlasını yapmaya çalışın.
  • Disiplini elden bırakmayın.
  • Pozitif olun.
  • Başarı yolunda en önemlisi kararlı olun.

Bir şeyleri yapmaya çalışırken vazgeçmediğiniz sürece güzel sonuçlar almaya başlarsınız. Böylelikle daha da heveslenir, başarıya koşarsınız. Başarı size gelmez, siz ona gideceksiniz.  Her zaman kendi iç sesinizi dinleyin. Olumsuzlukların sizi yıldırmasına izin vermeyin. “ Başaracağım” demek, başarı yolunda size destek olacaktır. Hırslı olmak yerine azimli ve iradeli olmayı tercih edin.  İşte o zaman başarıya ulaşmış olacaksınız.

0Shares