Yeni Honda Civic Dizel Otomatik Executive İncelemesi

Yeni Honda Civic Dizel Otomatik Executive İncelemesi

Mayıs 7, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Honda’nın Dizel aracı Yeni Honda Civic Dizel uzun zaman sonra ülkemizde satışa sunuldu. Bundan önce Honda, Türkiye’ye sadece benzinli araçlarını gönderiyordu. 9.nesil Honda Civic LPG versiyonuyla satışa sunuldu. Ardından Honda, 10.nesil Civic’te sürpriz yaparak Dizel versiyonunu ülkemize gönderdi.

2017 yılında makyajlanan Yeni Honda Civic’te karşılaşılan göçük sorunlarına dış tasarımda değineceğiz. Yeni Honda Civic Dizel’ i dış tasarımından iç tasarımına ve sürüş keyfine kadar detaylı bir şekilde ele alalım.

Yeni Honda Civic Dizel Dış Tasarım

10.nesil Yeni Honda Civic Dizel FC5  biraz daha aşağıda konumlanmış ön tamponu, yepyeni tasarlanmış C şeklini alan Xenon ön farlarının Honda logosu üzerinden geçen çizgiyle birleşmesi, iri yapılı olmasını sağlayan kaput çizgileri ile araca önden bakıldığında sportif ve hoş bir görüntü ortaya çıkıyor. Yeni Honda Civic Dizel yandan incelendiğinde sportif ve harika omuz çizgilerinin çamurluktan hafif kavis alıp ön farlarla birleştiği görülüyor.

Ayrıca Yeni Honda Civic Dizel, krom kaplamalı kapı kolları, sportif alaşımlı jantları ve alçak görünümüyle de dikkat çekmeyi başarıyor. Arka tasarıma geçtiğimizde ise C şeklinde LED arka stop farları ve spoilerın sportif görünüme katkısının fazla olduğunu görüyoruz.

Yeni Honda Civic Dizel, Honda,otomobil
Yeni Honda Civic, tamamıyla performansa odaklı güçlü motoru ve ZF imzalı 9 ileri otomatik şanzımana sahip.

Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi Yeni Honda Civic’in ilk üretilen araçlarında yan profilin üst kısmında C sütununda zamanla kullanımdan dolayı oluşan bir göçük meydana geliyordu. Honda Türkiye yaptığı açıklamada bunun kullanıcı hatasından olduğunu belirtmişti. Göçük uzmanları bu göçüğün, üst kısımdaki C sütununda kullanılan sacın ince olması sebebiyle ani esnemelerden dolayı oluştuğunu söylüyor.

Daha sonra 2017 senesinde Honda Türkiye yaptığı açıklamada bu sorundan dolayı her araç için 1 iş günü sürecek mini onarımın mümkün olduğu belirtmiştir. 2017 Kasım sonrası çıkan bütün arabalarda da bu sorun çözülmüştür.  Kısacası Honda Civic Dizel, bu sorunlarla karşılaşmış olsa dahi sportif ve dinamik bir otomobil olmuş gerçekten.

Honda Civic Dizel 2019 İç Tasarım

Yeni Honda Civic Dizel, Honda, otomobil
Kusursuz işçilik, kaliteli malzeme kullanımı ve yolculuk sırasında konfor… Hepsi bir arada. Kısacası “Honda, hayat onda!”

Yeni Honda Civic Dizel otomobilde iç tasarımda benim için en dikkat çekici iki detay var : Biri mavi renkli aydınlatmalar, diğeri ise vitesin düğme şeklinde olması. Vitesin düğme şeklinde olması bana göre pratiklik ve kolaylık olarak düşünülmüş. Ön konsola baktığımızda selefine göre bambaşka şekilde tasarlanmış.7” dokunmatik ekranının konumlandırılışın sürücü için engel teşkil etmenin aksine kullanması kolay oluşu gerçekten çok iyi. Bu dokunmatik ekranda eğlence ile birlikte iklimlendirme sistemi de mevcut.

Gösterge bölümü analog göstergeden eser kalmayarak digital gösterge olmuş. Sürücünün görüşünde bulunan TFT-LCD ekranına sahip Sürücü Bilgi Arayüzü ile ilgili gittiğiniz hızın, yakıt tüketiminin haricinde navigasyon bilgisi, akıllı araç bakım bilgileri görülebilmektedir. Honda’nın otomatik araçlarında kullandığı Paddle Shift denilen direksiyonun yanında bulunan kulakçıklar da oldukça kullanışlı gözükmekte. Beli saran sportif deri koltuklarda oturduğunuzda alçak oturuştan dolayı

Yeni Honda Civic’deki o sportifliği hissedebiliyorsunuz. Arka koltuğa geçtiğimizde baş ve diz mesafesi araçta eğim olsa bile yeterli  olduğu için arka koltukta oturan yolculara yolculuğu keyifli hale getiriyor.

2019 Honda Civic Dizel Versiyonlar ve Özellikler

Yeni Honda Civic, 1.6 motora sahip Elegance, Executive ve Premium versiyonları ile satın alınabilmektedir.  Bizim test aracımız Yeni Honda Civic’in Dizel 1.6 Executive modeli idi. Özellikleri ise şunlardır:

  • Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi
  • Lastik Basınç İkaz Sistemi
  • Mavi Renkli Gösterge Paneli
  • Frende Tutma Özelliği
  • Elektrikli Ayarlanabilir ve Katlanabilir Yan Aynalar
  • Eve Geliş-Evden Çıkış Aydınlatma Sistemi
  • Honda CONNECT Multimedya Sistemi

Donanımına göre değişmekte olan özellikler mevcuttur. Biz sadece burada Executive modeline ait özellikleri tanıttık.

Yeni Honda Civic Dizel Sürüş Keyfi

Yeni Honda Civic Dizel’e sürüşte çok bayıldım. Gaza verdiği tepkiler müthiş. Atiklik, çeviklik ve dinamizm ön planda. ZF imzalı 9 ileri otomatik vitese sahip Yeni Honda Civic Dizel, vites değişimlerinde gayet seri. Motor sesinden de zaten performans istediğini net bir şekilde anlayabilmeniz mümkün. 0-100 km hızlanma süresi 10,7 saniyedir. Şehir içinde yakıt tüketimi 4,7 L/100 km iken şehir dışında ise 3,5 L/100 km’dir. Kullanıma göre bu değerler değişkenlik gösterebilir.

Yeni Honda Civic Dizel’i olabildiğince ayrıntılı bir şekilde ele aldık. Renault Megane Sedan ile Honda Civic karşılaştırma yazımızı okumak için otomobil kategorimizi ziyaret edin. Bir başka testlerde görüşmek üzere, hoşça kalın.

0Shares