Karantina Günleri :Bardağa Dolu Tarafından Bakmak

Karantina Günleri :Bardağa Dolu Tarafından Bakmak

Nisan 20, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Karantina günleri haftalara döndü artık. Evlerimizde haberleri mümkün olduğunca sükunetle takip ederek ne zaman biteceğine dair bir öngörüde bulunmaya çalışıyoruz.

su dolu bardak, karantina günleri

Covid19 salgını nedeniyle kötü günler geçirdiğimiz doğru. Ama her şey gibi bu da geçip gidecek. Yaşamın içinde inişler ve çıkışlar hep var. Ve bardağın hep bir dolu tarafı ve boş tarafı da var. Bu belki bazılarınıza klişe gelebilir. Ama bir yudum suyun dahi yer gelip hayat kurtarabildiğini düşünürsek, o bardakta bir damla su bile olsa yönümüzü suya çevirmeliyiz. Çevirmeliyiz ki bu günler geçip gittiğinde bizde kalıcı etkileri kalmasın. Yük ettiğimiz ne varsa su gibi akıp gitsin.

Karantina Günleri ile Kendinizi Keşfedin

Zaman ilerledikçe ve yaşam ev içerisinde şekil almaya başladıkça insan biraz da ister istemez kendine dönüyor. Gün içerisinde işe gitmek, alışveriş yapmak, deniz kenarında ya da bir kafede arkadaşlarla buluşmak gibi zihninizi kendinizden uzaklaştıran ve gün içerisinde oyalandığınız çoğu şey artık yok. Tam da bu noktada umutsuzlukla ya da sabırsızlıkla o günlere dönmeye odaklanmak kendimizle baş başa kalmanın tadına varabiliriz.

Ev içerisinde de olsak yapabileceğimiz çok fazla şey var. Kitap okumak, film izlemek gibi klişeleri çok fazla saymayacağım. Bunun ötesinde bize bir anlamda kendimizle kalmamız için tanına bu zamanı nasıl daha iyi değerlendirebiliriz? Bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım.

Bu zamana kadar yapmak isteyip de yapamadıklarınızı düşünün. Belki hep resim yapmak istediniz. Sanata ilginiz vardı. Yaratıcılık yönünüz vardı ama hep baskılamak zorunda kaldınız. İş hayatı, evin telaşı vesaire derken fırsat ya da vakit bulamadınız. Bu günler yani evde yaşam neden sizin için bir fırsat olmasın?

bilgisayar ve çalışma masası

Belki hep bir yabancı dil öğrenmek istediniz ama olmadı. Zaman sizin. Online kurslar şu zamanda neden sizin için bir fırsat olmasın ki.

Belki hep evden çalışabileceğiniz bir işiniz olsun istediniz. Düşünün neleri seviyorsunuz. Yazı yazmaya mı ilginiz var? Online içerik yazarlığı yazımıza bir göz atın derim.

İnternet artık her şeyi öğrenebileceğiniz ve her malzemeyi temiz edebileceğiniz bir sistem hayatlarımızda. Siz sadece kendinize odaklanın ve kendinizi keşfedin. Karantina günleri sonunda belki de bambaşka bir yol sizi bekliyor. Yeter ki deneyin.

Karantina Günleri ile Yaşamın İçine Dahil Olun

İlkbaharla birlikte çoğumuz yeşilin ve doğanın tadını çıkarmaya can atarız. Yağmur, çamur, kar soğuk derken içimizde biriken kasveti atmak için dışarı çıkma ihtiyacımız evde başlayan hayat ile bize kendimizi daha çok kısıtlanmış hissettiriyor.

saksıda çiçek

Koronavirüs sebebiyle yaşamlarımız durmuş gibi algılıyor ve devam edeceği zamana endekslenip bekliyoruz. Oysa ki yaşamın bir pause (duraklama) tuşu yok. Yaşamın devam ettiğini hissetmeye ihtiyacımız var sadece. Bunun için siz doğaya gidemiyorsanız doğayı evinize taşıyabilirsiniz. Balkonlarınıza yaz çiçekleri ekebilir ve hatta balkonda sebze yetiştiriciliği için ilk adımı atabilirsiniz. Her gün gözünüzün önünde büyüyen salatalık, domatesleri görmek ruhunuza iyi gelecektir.

Ruhunuz Kadar Bedeninize de Yaşamı Hissettirin

Sağlık için spor her zaman için söylenen, rutin hayat içerisinde de bir gereklilik olarak ifade edilir. Ama özellikle şu günlerde beynimiz hayatın bir süreliğine durduğuna dair yoğun algılara maruz kalırken, bu algıyı kırmak için hareketsiz kalmayın. Evde yapabileceğiniz sporlar yazımıza bir göz atın. Spor yapmayı çok sevmeyenler için biraz enerji akışı sağlamak adına yapabileceğiniz basit hareketler bu dönem size iyi gelebilir.

Kendinize Bakın

karantina günleri, defter

Madem evdeyiz ve madem zamanımız bol. O zaman kendinize ayıramadığınız vakitleri düşünerek bol bol kendinizi şımartın. Cilt bakımları, maskeler, saç bakımları, sağlıklı yiyecekler belki detokslar size kendinizi iyi hissettirecek ne varsa düşünün ve bir liste yapın. Hatta haftalık program hazırlayın. Spor saatim, bakım saatim, yemek listelerim, hobi saatim, kendimle kalma saatim, eğitim saatim…. Gününüzü doldurun. Ve pijamalarla oturmayı bırakın. Özellikle hanımlar o dolaplardaki kıyafetler size küsmeden ne giysem telaşına geri dönün 🙂 Her gün giyinin, süslenin.

Karantina günleri endişeli bekleyişten dolu dolu geçirdiğiniz kendinize bakım günlerine dönüşsün. Bardağın bir damla da olsa dolu tarafı her zaman bir umut olduğunu gösterir bize. Umudunuzu yitirmeden yaşama sarılın. Evde kalın. Sağlıkla kalın.

0Shares