Pilot Olmak İçin Hazır mısınız?

Pilot Olmak İçin Hazır mısınız?

Mart 17, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Uçmak güzeldir. Pilot olmak ayrı bir güzel. İzlediğim bir filmde “ Biz pilotlar yerdeyken gökyüzünü, gökyüzündeyken de yeri özleriz” sözü geçmişti. O filmden sonra içimde pilot olma isteği uyanmaya başlamıştı. Uçakları gördüğümüzde, pilotların siyah Ray-Ban damla gözlüklü karizmatik halini gördüğümüzde ya da izlediğimiz buna benzer bir filmden etkilendiğimizde içimizde pilot olma hissi doğabilir, doğabilir ama kendimizi pilot olmaya hazır hissediyor muyuz ya da o an kalbimizin pır pır etmesinden dolayı mı pilot olmak istiyoruz? Yani demem o ki, bu istek geçici mi değil mi? Önce kendimize bunu bir sormamız, daha sonra ise pilot olmak için şartlar nelerdir sıkı bir araştırma yapmamız gerekiyor. ..

Günümüz teknoloji çağı olup her ne kadar kariyer için dijital meslekler öne çıkıyor olsa da pilotluk cazibesini yitirmeyen mesleklerin başında geliyor. O halde detaylarla nasıl bir yol çizmeniz gerektiğiyle devam edelim.

Nasıl Pilot Olunur?

pilot olmak, pilot, uçak, uçuş
Kokpitte oturup göklerde kontrolün sizde olması güzel bir tutku. Ama pilot olmak zorlu yoldan geçiyor…

Nasıl pilot olunur sorusunun tek bir cevabı yok. Aslına bakarsanız pilot olmak için birçok yol var. İsterseniz Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olarak askeri pilot olabiliyorsunuz, isterseniz Sivil Havacılık Okulu sayesinde, isterseniz de özel pilot eğitim okulu sayesinde. Tamamen size kalmış. Bir başka pilot olma yöntemi ise üniversitelerin pilotaj bölümünü okumaktır.  Eğer askeri pilot olursanız bir süre sonra sivil havacılığa geçebiliyorsunuz. Tercihiniz hangisi olursa olsun pilot olmak için yaşınızın küçük olmasında fayda var.

Günümüzde lise mezunu olmak yeterli olsa bile üniversite mezunlarının iş alımı sırasında lise mezunlarından bir adım önde olduğu aşikardır. Pilot olmak için özel uçuş okullarında 18-24 ay eğitim görürsünüz.  Eğer eğitimde başarılı olursanız PPL ( Private Pilot Licence- Hususi Pilot Lisansı) alırsınız. Ardından  165 saat yer dersi alıp 40 saat uçuş yaptığınızda ise Cessna tipi uçağı uçurabilir hale gelirsiniz. Tabii PPL lisansı almak için de bazı şartlar gerekebiliyor. Bunlar neler diyecek olursanız :

PPL Lisansı Almak İçin Gereken Şartlar

 • 18 yaş ve üzeri olmak
 • Lise mezunu olmak
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden veya Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen hastanelerden 1. Veya 2. Sınıf sağlık sertifikası almak.
 • Lisans için gerekli olan teorik bilgi ve uçuş eğitim süresini tamamlamış olmak.
 • Teorik bilgi ve uçuş eğitim sınavlarından 6 ay sonra girilecek genel yetenek sınavında başarılı olmak.

Bu şartları sağlıyorsanız PPL lisansını aldınız demektir. Eğer ben havayolu şirketi bünyesinde çalışmak istemiyorum, hobi ya da eğlence olarak uçurmak istiyorum ya da kendime ait bir uçak alıp onu uçurmak istiyorum diyorsanız PPL lisansı yeterli olacaktır. Yok ben havayolu şirketi bünyesinde çalışacağım diyorsanız sıradaki almanız gereken lisans ATPL lisansı olacaktır. Bunun için uçuş okullarını tercih edebilirsiniz. Fakat şunu unutmayın ki hiçbir uçuş okulu pilot olmak için iş garanti etmez! Türkiye’de herhangi bir uçuş okulundan mezun olduğunuzda JAR lisansı alırsınız ve bu aldığınız lisans ise sadece Türkiye’de geçerli olmaktadır. Ülkemizde toplam uçabileceğiniz süre 202 saattir ve ineceğiniz havaalanı sayısı 3-5 taneyi geçmez. Eğer eğitiminizi Amerika’da alırsanız, alacağınız eğitim süresi 8-9 ay olacaktır. Alacağınız lisans ise FAA CPL/LR/ME/EASA ATPL FROZEN dir. Amerika’da toplam 250 tane havaalanına iniş gerçekleştirirsiniz.  ATPL lisansına sahip olmak için ise uçuş okullarına ödeyeceğiniz fiyat her uçuş okulunda değişiklik göstermekle birlikte 80.000 euroyu gözden çıkarmanız gerekir.  ATPL lisansı almak ve havayolu şirketi bünyesinde pilot olmak için bir uçuş okulunu tercih ettiniz, ödenmesi gereken ücreti ödediniz ve eğitime başladınız. Eğitim süresi boyunca 823 saat yer dersi alacaksınız ve 160 saat de uçuş yapacaksınız. Daha sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen 14 tane dersin sınavına girmelisiniz.

Peki pilot olmak için sınava girmemiz gereken dersler neler diyecek olursanız:

 • 010 Hava Hukuku ve ATC Usülleri
 • 021 Gövde/Uçak Sistemleri/Motor
 • 022 Alet/Elektronik
 • 031 Ağırlık ve Denge
 • 032 Performans
 • 033 Uçuş Planlama ve İzleme
 • 040 İnsan Performansı ve Limitleri
 • 050 Meteroloji
 • 061 Genel Seyrüsefer
 • 062 Alet Seyrüsefer
 • 070 Operasyon Usülleri
 • 081 Uçuş Prensipleri
 • 091 VFR Haberleşme
 • 092 IFR Haberleşme

Bu derslerden %75 başarı sağladığınız takdirde ATPL Frozen lisansınızı alıp Airbus veya Boeing simülatöründe pratik yaptıktan sonra üçüncü pilot olarak görevinize başlayabilirsiniz. Üçüncü pilot olup 100 saatlik gözlem süresini tamamladığınızda ise ikinci pilot olursunuz. Aldığınız ATPL Frozen lisansı 1500 saatlik uçuş süresinden sonra ATPL lisansına dönüşür. İkinci pilot olmanızın ardından 5000 saatlik uçuş süresini tamamladıktan sonra da kaptan pilot olarak görevinize devam edersiniz. Hayalinizdeki gibi pilot olmak için bu aşamaları tamamlamanız gerekir.

Pilot Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

pilot olmak, pilot, uçak
Pilot olmaya hazır mısınız?

Yukarda bahsettiğim eğitim sürecinden geçerek bir Airbus veya Boeing tipi uçakta ikinci pilot veya kaptan pilot olarak gökyüzünde altınızda bembeyaz bulutlar eşliğinde yolculuk yapmak güzel bir şey olsa da tabii ki pilot olmak için şartlar da var. Biraz da bunlardan bahsedeyim…

 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün 14 tane dersinden başarılı olmak gerektiğini söyledim. Eğitim gerçekten çok önemli. Pilot olmak, sadece uçağı uçurup seyahat etmek demek değildir. Pilotluk kariyeriniz boyunca sürekli çalışmak ve öğrenmek zorundasınız. Uçağın sistemlerinden tutun da meteorolojiye, matematikten tutun da temel fiziğe kadar birçok şeyi bilmeniz gerekir.
 • Aranan koşullardan bir diğeri de iyi derecede bir İngilizce. Eğer İngilizceniz yeterli değilse, pilot olmak için ICAO Havacılık İngilizcesi Eğitimini almanız gerekir. Ayrıca TOEFL dan 120 üzerinden 80, IELTS den ise 9 üzerinden 5.5 almalısınız.
 • Pilot olmak istiyorsanız göz, kalp, psikoloji, ortopedi gibi rahatsızlıklarınızın olmaması ve özellikle konuşmanızın düzgün olması gerekir.
 • Son olarak pilot olmak için 75-85 bin Euro yani 420.000 TL yi gözden çıkarmanız gerekir.

Avantaj ve Dezavantajıyla Pilot Olmak

Pilotlar için sabit bir mesai saati yoktur. Ayda sadece 10 gün çalışmaktadırlar. Eğer gezmeyi çok seviyorsanız pilot olmak doğru bir tercih olabilir. Zira dünyanın birçok yerine ziyaret etme şansına sahipsiniz ve gezdiğiniz yerlerin kültürlerini de tanırsınız. Tabii bu bugünün koşulları. 2050’de dünya nasıl bir yer olacak? Teknolojinin bu hızıyla hipersonik uçuş sistemleri pilotluk mesleğini nerelere taşıyacak? Zamanla göreceğiz.

Maalesef mesleğiniz süresince uçuş günlerini ve saatlerini siz seçemezsiniz ve bayram seyran dahil şirketinizin belirlediği uçuş günü ve saatinde uçuşunuzu yapmak durumundasınız, tabii ki kaptan pilot değilseniz. Ayrıca düzenli bir hayatınızın olmasını da beklemeyin. Pilot olmak istiyorsanız, mesleğiniz boyunca belirli aralıklarla sağlık taramasından geçeceğinizi ve herhangi bir sağlık nedeninden ötürü de pilotluk kariyerinize son verebileceğinizi unutmayınız.

Pilotların Aldığı Ücret Ne Kadardır?

Pilotların aldığı ücret uçağın tipine, alınan kıdeme ve uçuş süresine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ama pilotluk kariyerinize yeni başladıysanız ortalama 12.000 TL gibi bir ücret alırsınız. Kıdem aldıkça da ücretiniz 40.000 Türk Lirasına kadar çıkmaktadır.

Sonuç olarak pilot olmak, her ne kadar karizmatik ve kazançlı bir meslek gibi görünse de eğitim açısından oldukça masraflı ve meşakkatlidir. Tüm bu anlattıklarım ışığında ise kararı size bırakıyorum. Digital yazarlar olarak pilot olmak isteyenler için hazırladığımız blog yazımız bu kadar. Karar sizin. Pilot olmaya hazır mısınız?

0Shares