Sanal Tur ile Gezi Önerileri Listesi

Sanal Tur ile Gezi Önerileri Listesi

Temmuz 18, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Pandemi sonrası teknoloji her alanda hayatımızın odak noktası olurken özellikle evde olduğumuz dönem içerisinde sanal tur ile gezi çok daha cazip hale geldi. Her ne kadar salgın ile öne çıksa da sanal turlar sadece evde kaldığımız dönemleri değerlendirmek için değil; dilediğimiz her an dünyanın herhangi bir noktasında olmanın, merak ettiğimiz yerleri keşfetmenin önünü açan günümüzün popüler teknolojilerinde üst sıralarda yer aldı.

Biz de sizler ve kalabalıktan uzak tatil yerleri tercih etmek istemeyenler için hem ülkemizde hem de dünya üzerinde keşfe çıkabileceğiniz ilginç ve popüler mekanlar, doğal güzellikler ve müzelerden oluşan sanal tur gezi önerileri alternatifleri hazırladık. Dijital dünya artık VR (sanal gerçeklik) teknolojisi ile tüm dünyayı evimize taşıyorken bize de bu teknolojinin sefasını sürmek kalıyor:)

Sanal Tur ile Gezi Yapabileceğiniz 10 İlginç Yer

360 derece sanal turlar, sanal tur, sanal tur ile gezi

360 derece sanal turlar ile bilgisayar, telefon ya da dev ekran smart televizyonunuzun başına geçip güne Mısır Piramitlerinde başlayıp; kavurucu sıcağın etkisinden kurtulup şöyle bir ferahlamak için ise Azmak Nehri kıyılarında günü tamamlayabilirsiniz. İşin içine bir de sanal gerçeklik teknolojisi girdi mi evde bir koltukta olduğunuzu unutacak kadar gezinin keyfine varabilirsiniz.

Sanal gezi listesine geçmeden önce son bir detay da ilk çıktığı zamanlar yüksek fiyatlı bir giyilebilir teknoloji ürünü olan VR gözlüklerin artık her bütçeye uygun olarak alınabilmesi. Dolayısıyla sanal turların keyfine varmak artık çok daha kolay. O halde sanal olarak gezebileceğiniz yerler içerisinden sizin için seçtiğimiz önerilerle devam edelim.

Dünyanın 7 Harikasından Biri Machu Picchu

machu picchu, sanal tur ile gezi

Kaynak

Peru’da And Dağları’nın zirvesinde İnka Medeniyeti tarafından kurulan antik kent Machu Picchu dünyanın 7 harikasında biri olarak kabul ediliyor. 1450’li yıllarda inşa edilen şehrin dağ zirvesine nasıl kurulduğuna dair günümüzde hala net bilgiler yoktur. Hatta ismi dahi bulunduğu dağ zirvesinden esinlenilerek sonradan konulmuştur. 200’den fazla taş merdiven sistemiyle birbirine bağlanan şehirde 2430 metre yüksekliğe o taşların nasıl taşındığı hala merak konusudur. Siz de bu şehri keşfetmek için dilerseniz 360 derecelik bir sanal tura çıkabilir ya da vr gözlük ile kendinizi o dünyanın içinde de bulabilirsiniz.

Gizemini Hala Koruyan Mısır Piramitleri

mısır piramitleri, sanal tur

Nasıl inşa edildiği hala gizemini koruyan bir başka dünya harikası Mısır Piramitlerini de gezmek için artık yol kat etmeye hiç gerek yok. Mısır zengin tarihiyle hemen hemen her dijital seyyah için gezilecek yerlerin başında gelir. Dünyanın 7 harikasının en eskisi olma unvanına sahip en büyük piramit olan Keops Piramidini yakından incelemek ve hatta sıcaktan bunalmadan rahatlıkla tüm piramitleri gezmek isterseniz linke tıklamanız yeterli 🙂

Tarihin Baştan Yazıldığı Göbeklitepe

göbeklitepe, sanal tur, 360 derece sanal tur

Kaynak

Henüz küçük bir bölümü ortaya çıkarılmış olmasına rağmen tüm dünyada büyük yankı uyandıran Göbeklitepe 12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihini değiştirdi. Dünyanın ilk tapınağı sayılan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’yi ziyaret etmek için bilgisayarınız başında bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Şu ana kadar ortaya çıkarılan yapıdaki insan figürlerini betimleyen dikilitaşlar en dikkat çeken ve konuşulan özelliklerden biridir. Sanal Müze sayesinde hem sesli anlatımla bilgi sahibi olup hem dijital ortamda görsel bir şölene dönüşen Göbeklitepe’ye gitmek ve bu esrarengiz medeniyeti yakından tanımak artık çok kolay.

Sonsuz Aşk Tac Mahal

tac mahal, india, sanal tur

Kaynak

Şan Cihan’ın doğum sırasında vefat eden eşi Mümtaz Mahal anısına yaptırdığı dünyanın en güzel mimari eserlerinden biri olan Tac Mahal, aşk için yapılmış olmasıyla da ayrı bir ilgi odağı oluyor. Günün farklı saatlerinde farklı renklerde görebileceğiniz Tac Mahal sabahın ilk ışıklarında pembe, gün boyunca beyaz ve ay ışığı altında ise altın rengine bürünüyor. Dünyada gerçek aşkın yegane temsilcisi olan Tac Mahal Hindistan’da Agra şehrinde bulunuyor. Sanal tur ile gezi için adresine tıklayabilirsiniz. Tac Mahal’i gezerken yapının ihtişamının yanı sıra etrafındaki yollar ve cennet bahçelerinin zarafetine de hayran kalmamak mümkün değil 🙂

Mars ile Sınırları Zorlayın

mars, gezegen

Elon Musk projeleri içerisinde yer alan Marsta hayat için her geçen gün ir somut adım daha atılırken geleceğin dünyası olmaya aday bu gezegeni yakında keşfetmek için sanal tur şu an için tek seçeneğimiz. Üstelik NASA bunun için sizi sanal ortamda bir keşif aracı ile tura çıkartıyor.

Bu adresten Mars’ı keşfe çıkabilirsiniz.

Sanal Tur ile Sualtını Keşfedin

sualtı, sanal tur, gezi

Batık gemiler, mercan kayalıklar, balıklar ve sayısız deniz canlısıyla bambaşka bir dünya olan sualtına illa ki dalış yapmak zorunda değiliz. Örneğin benim için her zaman keşfedilmesi gereken bir dünya olan su altı için dalış eğitimi almak vesaire de aynı zamanda zor gelmiştir. Oysa şimdi okyanuslarda yunuslarla yüzmek için bile tek ihtiyacımız olan şey dijital dünya 🙂 Siz de bu renkli dünyayı yakından tanımak için internet üzerinden pek çok alternatif bulabilirsiniz. Bir tavsiyemiz elbette var. Bu adres üzerinden pek çok farklı alternatif bulmanız mümkün.

Tarihi Dokusuyla Bosna Hersek

bosna hersek, mostar köprüsü, sanal tur

Kaynak

Denizlerin altından Balkanlara doğru yol alarak Bosna Hersek’te bir mola verebilirsiniz. Sokaklarında kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bu sıcak samimi yerde bir yandan da tarihi dokunun seyrine dalabilirsiniz. İlk olarak Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayrettin tarafından inşa edilen Mostar Köprüsü Neretva Nehri’nin iki yakasında bulunan insanları birbirine sadece fiziki değil manevi olarak da birbirine bağlamıştır. Siz de Mostar Köprüsü üzerinde bir uçtan diğerine dolaşabilirsiniz.  Bosna Hersek’i canlı izlemek için 360tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kuzey Işıkları ile Büyüleyici Anlar

aurora, kuzey ışıkları

Finlandiya’da dünyanın görsel şöleni olan kuzey ışıkları her yıl Mart ve Aralık aylarında sayısız ziyaretçiye tüm ihtişamıyla karşılık veriyor. Televizyonda izlerken ya da fotoğraflarına bakarak iç geçirdiğimiz bu harika güzellikleri yakından izleyebilmek için 360 derece videolar ruha şifa adeta bir terapi niteliğinde. YouTube 360 derece videolar içerisinden birçok alternatife ulaşabilirsiniz.

Sanal Tur ile Gezi İçin Türkiye’den Örnekler

efes antik kenti

Sanal tur ile Türkiye’de gezebileceğiniz yerlerin başında elbette tarihi zenginliklerimiz var. Ayasofya, Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Oyuncak Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Zeugma Müzesi, Efes Antik Kenti gibi ilgi alanınıza göre sayısız alternatif bulabilirsiniz. Ancak özellikle sanal tur ile müze gezmek isteyenler için Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesini tavsiye ederiz. Hem bilgi sahibi olmak hem de ülkemizin değerlerini daha yakından ama evden gezebilmek için oldukça güzel yapılmış bir çalışma.

Sizler için farklı konularda seçimler yaparak hazırladığımız sanal tur ile gezi alternatiflerinin sonuna geldik. Hepinize keyifli geziler, iyi seyirler 🙂

Sanal tur ile gezi için sanal gözlük kullanmak şart mıdır?

Hayır değildir. 360 derece videolar ile hazırlanan sanal turlar ekranınıza derinlik katarak mekanı bilgisayar üzerinden her açıdan görebilmenizi sağlar. Sanal gözlük gerekmez.

Sanal gözlük ile sanal gezinin farkı nedir?

Sanal gözlük sizi 3 boyutlu görüntünün ötesine taşıyarak size o ortamın içerisindeymiş hissi yaşatır ve o ortam içerisinde özgürce gezme alternatifi sunar.

Sanal tur ile Türkiye’deki müzeleri nereden gezebilirim?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden sanal gezinti bölümünde ülkemize ait müzelerin sanal tur uygulamalarına ulaşabilirsiniz.

0Shares